- Profil powierzchni – wg PN-EN ISO 8503-2 drobnoziarnisty G
oznacza to, że należy użyć ścierniwa ostrokątnego G (grit) o granulacji zapewniającej parametr Ry5 nie przekraczający 60 µm. Ścierniwa ostrokątne to:
staliwne i żeliwne śruby ostrokątne
piasek kwarcowy
piasek oliwinowy
- Stopień odpylenia – wg PN-EN ISO 8502-3 – max. klasy 2
- metoda ta polega na zebraniu pyłu i kurzu z powierzchni za pomocą taśmy samoprzylepnej.
- Zatłuszczenie powierzchni – nie jest dopuszczalne. Nie ma dotąd dogodnej i prostej ruchowej metody oceny zatłuszczenia. Można m.in. zastosować:
test wody – nie powinna zbierać się w krople
ekstrakcję rozpuszczalnikiem
- Obecność zanieczyszczeń jonowych rozpuszczalnych w wodzie stosuje się metodę Bresla opisaną w normie PN-EN ISO 8502-6, a następnie oznacza się konduktometrycznie metodą podaną w PN-EN ISO 8502-9.
Należy pamiętać, że oprócz odpowiedniego przygotowania powierzchni zgodnie z przedstawionymi wymaganiami istotną rolę w trwałości zabezpieczenia odgrywa czas po jakim zostanie na powierzchnię naniesiona powłoka. Generalnie nałożenie powłoki powinno nastąpić bezpośrednio po przygotowaniu powierzchni. W niektórych przypadkach, gdy warunki atmosferyczne są dogodne, wówczas czas ten wynosić może od 4 do 8 godzin. Stosując się do tych zasad zapewnia się, że powierzchnia nie zostanie wtórnie zanieczyszczona. Należy także pamiętać, że powierzchnie po oczyszczaniu strumieniowym jest bardziej aktywna od zupełnie gładkiej powierzchni metalu.Przygotowano na podstawie PN-EN ISO 8501-1,2,3 .
Dorota Kropielnicka-Babiak
Pronet Color®
Komentarze (0)