• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(42)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.07.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 5

    Nowoczesne budownictwo kojarzy się nierozerwalnie ze szkłem i aluminium – dwoma materiałami tworzącymi klimat dzisiejszych biurowców, hoteli, obiektów sportowych, czy choćby coraz bardziej popularnych w Polsce ogrodów zimowych. Niezwykła dynamika wzrostu zastosowań nowych technologii w architekturze i budownictwie zrodziła potrzebę stworzenia standaryzacji, pozwalającej na ocenę jakości materiałów stosowanych do budowy fasad.

    Z jednej strony były to wymagania odnośnie własności konstrukcyjnych, zrozumiałe ze względów bezpieczeństwa budowlanego, z drugiej zaś jakościowe wymagania dotyczące sposobu zabezpieczenia aluminium przed korozyjnym działaniem warunków atmosferycznych. Normy budowlane znalazły zastosowanie do wymagań konstrukcyjnych. W przypadku oceny jakości powłok standaryzacja w Europie została z tyłu za postępem technologicznym. Istniejącą lukę wypełniły i starają się wypełnić do dziś dwa systemy oceny jakości; szwajcarski QUALICOAT/QUALANOD i niemiecki GSB. QUALICOAT obchodzi właśnie dwudziestą rocznicę powstania. Jest obecny w Polsce od siedmiu lat. Warto przybliżyć jego historię, założenia i sposób działania.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Tytułem wprowadzenia

    Zgodnie z obecnym stanem techniki i praktyki właściwe zabezpieczenie aluminiowych elementów architektonicznych przed korozyjnym działaniem warunków atmosferycznych może być prowadzone w dwojaki sposób. Poprzez anodowanie lub przez nakładanie malarskich powłok ochronnych. Anodowanie jest elektrochemicznym procesem utleniania powierzchni aluminium znanym i stosowanym od lat trzydziestych XX wieku. Przez długi czas było jedynym skutecznym sposobem ochrony powierzchni aluminiowych. Rozwój przemysłu powłok ochronnych zmienił jednak tę sytuację i stworzył alternatywę w postaci systemu dwuwarstwowego opartego na powłoce konwersyjnej (spełniającej zadanie inhibitora korozji) pokrytej powłoką malarską, ciekłą bądź proszkową. Przezwyciężone w ten sposób zostały związane z anodowaniem ograniczenia możliwej do zaoferowania palety kolorów, jak również problem odchyłek uzyskiwanego odcienia powłoki wykonywanej w ramach jednego zlecenia. Wymalowania wykonywane farbami proszkowymi wraz z rozwojem dostępności surowców i upowszechnianiem technologii nakładania zdominowały rynek profili aluminiowych do zastosowań architektonicznych. Dzisiaj fasady budynków, w zależności od obowiązujących akurat trendów mody, zaskakują nas coraz to nowymi kolorami, fakturami bądź metalicznymi efektami powłoki.

    Trochę historii

    Pierwszą organizacją zajmującą się w Europie promocją jakości powłok ochronnych na wyrobach aluminiowych do zastosowań architektonicznych było powstałe w Szwajcarii w roku 1974 Stowarzyszenie QUALANOD. Zostało ono powołane do życia przez kilka narodowych stowarzyszeń grupujących anodowanie w ramach ESTAL (Europejskiego Stowarzyszenia Obróbki Powierzchni Aluminium). Pierwszym systemem jakości dotyczącym ochrony powierzchni elementów dostarczanych dla budownictwa za pomocą powłok malarskich jest niemiecki GSB, niedawno świętujący swój dwudziesty piąty jubileusz. System ten przewiduje oprócz oceny jakości powłok na architektonicznych elementach aluminiowych, również ocenę jakości ochrony przed korozją malowanych elementów stalowych poddanych uprzednio cynkowaniu ogniowemu. Idea GSB, od chwili powstania, była skierowana w znacznej mierze na ochronę interesów producentów obecnych na rynku niemieckim przed konkurencją z zewnątrz i dlatego też potrzebne stało się stworzenie alternatywnej inicjatywy systemu bardziej otwartego na całą Europę i ewentualnie inne kontynenty. Taki właśnie system stara się rozpowszechniać powołane oficjalnie do życia dwadzieścia lat temu w Szwajcarii Stowarzyszenie QUALICOAT. Za promotorów Stowarzyszenia można uznać reprezentantów Belgii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Holandii, którzy wzięli udział w posiedzeniu tymczasowego Komitetu Wykonawczego w Brukseli w marcu 1984 roku. Pierwsze oficjalne spotkanie miało miejsce również w Brukseli 8 listopada 1985 roku.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...