• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Defekty powłok lakierowych – podstawowe informacje

    Podczas nakładania powłok lakierniczych częstym problemem jest powstawanie wad. Jest wiele różnego rodzaju czynników, które mogą wpływać na ich powstawanie. Jednym z nich jest sama jakość materiałów malarskich oraz sposób ich przechowywania.

    Rdza

    Wadą, z którą najczęściej się spotykamy jest rdza, czyli warstewka tlenków i wodorotlenków powstająca na skutek działania korozji. Najczęściej na skorodowanym podłożu powstają charakterystyczne pęcherze, spod których po pewnym czasie zaczyna „wychodzić” rdza. Głównymi przyczynami powstawania tego rodzaju wady jest niedokładne oczyszczenie powierzchni metalu przed nałożeniem powłoki, zarówno jeśli chodzi o usuwanie rdzy, a także odtłuszczanie. Niestety, jedynym sposobem pozbycia się korozji jest bardzo dokładne zeszlifowanie rdzy, usunięcie wszystkich uszkodzeń powłoki, oczyszczenie, odtłuszczenie. Na tak przygotowaną powierzchnię najlepiej użyć gruntu antykorozyjnego i dopiero wtedy lakierować.

    673rys1_rdza.jpg

    Rys. 1. Pęcherzenie i rdza.

    Utrata przyczepności i łuszczenie się powłoki

    Wada ta spowodowana jest najczęściej przez niedostateczne oczyszczenie podłoża, złe przygotowanie powierzchni, niedostosowanie grubości powłoki, a także zbyt krótki czas wysychania. Usunąć ją można wyłącznie poprzez usunięcie wadliwego lakieru z naddatkiem i położenie nowego.

    673rys2_luszczenie.jpg

    Rys. 2. Łuszczenie powłoki.

    Spękanie powłoki

    Spękanie powłoki, czyli pojawiające się różnego rodzaju pęknięcia, powstają głównie na skutek różnic temperatury oraz warunków otoczenia podczas nakładania powłoki. Zapobieganie temu defektowi to: stosowanie odpowiednich podkładów i gruntów po przeszlifowaniu powierzchni odpowiednim papierem ściernym. Aby usunąć tę wadę, należy zeszlifować powierzchnię i następnie, zgodnie z zaleceniami producenta, nałożyć odpowiednie produkty, zalecane dla poszczególnych powierzchni.

    673rys3_spekanie.jpg

    Rys. 3. Spękanie powłoki.

    Kratery

    Najczęściej wada ta występuje jako małe zagłębienia w powłoce, tworzy się w wyniku niedokładnego oczyszczenia powierzchni z tłuszczu, silikonu, wosku, a także w wyniku zanieczyszczenia aparatury do nakładania powłoki. Potocznie jest także nazywana rybimi oczkami, ze względu na swój kształt. Aby nie dopuścić do powstania wady, należy dbać o sprzęt, regularnie czyścić sprężarkę oraz przewody, a także stosować środki odtłuszczające przed szlifowaniem powierzchni.

    673rys4_fisheye_rybie_oczka_000001_kopia.jpg

    Rys. 4. Schematyczne przedstawienie - rybie oczka.

    Utrata połysku

    Połysk zależy od chropowatości powierzchni, czyli im gładsza powierzchnia, tym większy połysk. Utrata wiąże się więc ze wzrostem chropowatości, najczęściej jest to spowodowane wpływem warunków atmosferycznych, może być również wynikiem aplikacji niewłaściwie dobranych warstw lakieru. Innym powodem może być zbyt wczesne nałożenie warstwy nawierzchniowej.Aby lakier nie utracił połysku, należy stosować się do wytycznych technicznych producenta lakieru oraz zwracać uwagę na grubość nakładanej powłoki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...