
Rys. 5. Utrata połysku.
Hologram
Najczęściej widoczny jako zmętnienia powierzchni lakierowanej. Wada pojawia się często na powierzchni, na której usuwano wcześniej już jakieś wady, występuje na ciemnych kolorach lakieru. Zjawisko powstaje przez odbicie i załamanie się światła na powstałych regularnie ułożonych mikroskopijnych zagłębieniach. Kształtem przypomina elipsy, koła bądź spirale. Aby zapobiec powstawaniu hologramów, należy używać odpowiednio dobranych materiałów szlifierskich zalecanych w danym systemie lakierowania. Jedynym sposobem całkowitego pozbycia się hologramów jest położenie powłoki od nowa.
Rys. 6. Hologram.
Porowatość
Jest to wada powłoki, która jest widoczna w postaci niewielkich dziurek w powłoce lakierniczej, wygląda to trochę jak po ukłuciu szpilki. Występowanie tej wady jest głównie spowodowane złą jakością produktów malarskich, przekroczeniem daty ważności lub po prostu niedostatecznym wymieszaniem składników. Aby zapobiec temu zjawisku, należy dokładnie połączyć ze sobą składniki farby, aby uzyskać jednolitą mieszankę. W przypadku wystąpienia tej wady, należy przeszlifować dany fragment powierzchni, jeśli jednak wada zajmuje większą część przedmiotu, należy powłokę położyć od nowa.
Skórka pomarańczy
Wada ta wygląda jak skórka pomarańczy, a jest to spowodowane powstaniem drobnych wgłębień na powłoce lakierniczej. Pojawia się głównie jako wynik niewłaściwych parametrów natrysku oraz lakieru, może być też spowodowana złą temperaturą powierzchni lub zbyt silnym nadmuchem przy suszeniu powłoki. Aby zapobiec powstawaniu skórki pomarańczowej, należy ściśle trzymać się zaleceń producenta lakieru. Gdy defekt jest spory, należy zeszlifować powierzchnię powłoki i pokryć na nowo. Przy mniejszych wadach wystarczy przeszlifować i wypolerować powłokę.
Rys. 8. Skórka pomarańczy.
Zapylenie
Podczas aplikacji lakieru naniesione zostają różne drobne zanieczyszczenia, które po wyschnięciu powłoki tworzą wadę zwaną zapyleniem. Głównym powodem występowania jest niedokładne oczyszczenie powierzchni po szlifowaniu, a także zabrudzenia w instalacji lakierniczej. Sposobem zapobiegania zapylenia powłoki jest częste czyszczenie filtrów powietrza i utrzymywanie czystości w kabinach lakierniczych. Kiedy już wystąpi taka wada, jedyną radą jest zeszlifowanie papierem ściernym o dużej gradacji i pastą polerską, jeżeli jednak powierzchnia wady jest duża, zostaje naniesienie powłoki od nowa.
Podsumowanie
Na szczęście istnieją wskazówki, które pozwalają uniknąć powstania wad powierzchni lakierowanych, a jeśli już się zdarzy, że nie unikniemy takiej wady, to jest jeszcze cała masa porad, dzięki którym można je usunąć.
Jadwiga Gabor