W chińskim mieście ChangChung powstała niedawno jedna z najnowocześniejszych malarni automatycznych, przeznaczona do malowania wagonów kolejowych. Czas nałożenia na wagon jednej warstwy farby skrócił się z 4-5 godzin do 30 minut.
W ciągu dziewięciu miesięcy firma b+m surface systems GmbH opracowała i zrealizowała całkowicie nowy sposób malowania wagonów kolejowych. „Zestaw malarski” naszpikowany jest najnowocześniejszą techniką. Dwa roboty malarskie typu KRE 443-L dbają o utrzymanie jakości powłoki malarskiej, jej grubości i powtarzalności procesu malarskiego. Statyczny robot malarski KRE 443-L ma sześć stopni swobody (trzy stopnie ramię i trzy uchwyt pistoletu malarskiego). W koncepcji przedstawianej malarni „dodano” jeszcze dwa stopnie. I tak, robot może poruszać się wzdłuż wagonu (L=31m), co pozwala mu na pomalowanie nawet najdłuższych wagonów oraz podnoszenie (H=1,5 m), co pozwala mu na pomalowanie wagonów piętrowych. Podesty, na których zainstalowane są roboty malarskie przesuwane są poziomo za pomocą napędzanego serwomotorem koła zębatego poruszającego się po listwie zębatej. Prawidłowe prowadzenie każdego podestu, zapewniają rolkowe prowadnice szynowe. Podnoszenie robota realizowane jest serwomotorem regulowany falownikiem. Serwomotory sterowane są przekaźnikiem pozycyjnym.
Fot. 1. Także piętrowe wagony kolejowe mogą być malowane w tej olbrzymiej malarni. Umożliwia to zestaw do „podnoszenia” robota malarskiego (H=1,5 m)
Podesty obsługowe dla robotów
Aby maksymalnie obniżyć straty farby oraz skrócić czas reakcji otwarcia i sterowania pistoletu, wszystkie urządzenie dodatkowe, tj. 2K zestaw mieszająco-dozujący (typu RatioDos w wykonaniu EX) i kompletny zestaw zasilania farbą, umieszczono na podeście, zintegrowanym z przejezdnym podestem dla robota malarskiego.
Fot. 2. Zestaw zasilania farbą i napęd ruchomego podestu robota malarskiego
Zestaw mieszająco-dozujący składa się z pompy farby bazowej i pompy utwardzacza, napędzanych oddzielnymi silnikami.
Sterowanie całej lakierni zrealizowane zostało za pomocą oprogramowania PLC. Połączenie pomiędzy poszczególnymi agregatami i sterowanie nimi realizowane jest przy pomocy CAN-Bus.
Fot. 3. Wprowadzanie wagonu do kabiny malarskiej
Obsługa malarni jest niemalże całkowicie skomputeryzowana. Sterowanie i kontrolę ułatwia pełna wizualizacja wszystkich parametrów i procesów. Obok języków standardowych (niemiecki i angielski) cały system wizualizacji przetłumaczony został na język chiński.
Fot. 4. Ruch poziomy robota pozwala na malowanie najdłuższych wagonów. Długość prowadnicy L=31 m
Komentarze (0)