W zależności od składu bejcy i sposobu jej nanoszenia Firma SOPUR produkuje kilka rodzajów bejc: o nitro, o rozpuszczalnikowe, o spirytusowe, o wodne, o lakobejce, o patyny, o korektory do bejc, o rozjaśniacze do bejc.
Wszystkie bejce przed nałożeniem wymagają odpowiedniego przygotowania drewna. Aby podczas procesu szlifowania otrzymać powierzchnię najbardziej optymalną należy:
Po takiej wstępnej obróbce można przystąpić do uszlachetniania drewna, rozpoczynając bejcowanie.
Aby uzyskać optymalny efekt krycia drewna, należy pamiętać o zastosowaniu kilku podstawowych zasad barwienia:
Ze względu na swoje parametry techniczne, łatwość aplikacji, krótki czas schnięcia, dobrą rozlewność i jednorodność wybarwienia bejce nitro cieszą się największą popularnością wśród stolarzy. Nadają się do barwienia drewna iglastego i liściastego. Zalecane są szczególnie do dębu, jesionu, orzecha, gdyż głęboka penetracja barwnika podkreśla i wzmacnia rysunek słojów drewna, dając efekt rustykalny. Bejce nitro można nanosić dowolną metodą. Na zabejcowane powierzchnie należy nanieść lakier rozpuszczalnikowy: nitrocelulozowy, akrylowy, poliuretanowy lub chemoutwardzalny (lecz w tym przypadku najpierw należy zastosować podkład lakieru nitrocelulozowego, aby uniknąć zmiany barwy powłoki) lub wodorozcieńczalny.
Komentarze (0)