Procesy malowania farbami proszkowymi podlegają nieustannej ewolucji. Dotyczy to zarówno metod aplikacyjnych jak i nowych rozwiązań recepturowych w farbach proszkowych. Zmianie ulegają całe systemy produkcyjne, począwszy od rodzaju podłoża przeznaczonego do malowania aż do powłoki dekoracyjno-ochronnej o specyficznych właściwościach fizyko-chemicznych.
Olbrzymia ilość zmian technicznych i technologicznych w malowaniu proszkowym wymusza na dostawcach konieczność zapewnienia klientom wsparcia technicznego. Serwis techniczny stał się niezbędnym narzędziem mającym na celu zapewnienie klientowi bezproblemowego stosowania produktów dostosowanych do jego wymagań i możliwości aplikacyjnych.
Serwis techniczny - zasady działania
Najważniejszą zasadą pracy przedstawicieli technicznych producenta i dostawcy jest ich ”obecność w terenie”. Nie ma możliwości aktywnego wspierania procesu inaczej jak poprzez wizyty i pracę „na żywym organizmie”, czyli faktycznej obecności w zakładzie produkcyjnym i w malarni. Doświadczony doradca techniczny poprzez bezpośredni, aktywny udział w działaniach prowadzonych w zakładach produkcyjnych zbiera informacje, które w zależności od ich wagi przekazuje do odpowiednich działów firmy. Z punktu widzenia organizacyjnego procedura wsparcia najczęściej jest realizowana poprzez działania doradców na różnym szczeblu. Osobą pierwszego kontaktu dla klienta jest przede wszystkim lokalny przedstawiciel ds. handlowych i technicznych. Jeżeli problematyczne zagadnienie wymaga szerszych działań, do pomocy klientowi przydzielany jest w zależności od wagi problemu - lokalny przedstawiciel techniczny o odpowiednich kwalifikacjach lub manager ds. technicznych. Na wszystkich etapach działania ma miejsce aktywny udział branżowych laboratoriów badawczych i badawczo rozwojowych, do których są przekazywane raporty z działań bezpośrednich. W przypadku spraw szczególnie skomplikowanych możliwe jest zorganizowanie wspólnej wizyty doradcy technicznego wraz z technikiem laboratoryjnym o odpowiednich kwalifikacjach.
Wsparcie laboratoriów technicznych
W każdej fabryce farb proszkowych powinny znajdować się przynajmniej dwa laboratoria badawcze. Jedno z nich zapewnia wsparcie techniczne i kontrolę jakości produkcji. Drugie pełni rolę badawczo-rozwojową, czyli zajmuje się opracowywaniem nowych i udoskonalanych receptur farb proszkowych, a także podejmuje działania związane ze wsparciem technicznym klientów. W przypadku rozbudowanych struktur organizacyjnych, jak to ma miejsce w naszej firmie, do dyspozycji klientów przeznaczane są jeszcze inne laboratoria, pełniące role Centrów Ekspertyz dla poszczególnych branży. W dziale farb proszkowych Akzo Nobel niezależnie od lokalnych laboratoriów w poszczególnych fabrykach, zostały zorganizowane następujące Centra Ekspertyz o nadrzędnej pozycji:
Komentarze (0)