
Elastyczna technika wibratorów korytowych do obróbki elementów wielkogabarytowych. Fot. Rösler Oberflächentechnik GmbH
Technologie do obróbki powierzchni zewnętrznych
Usuwanie wypływek oraz zaokrąglanie krawędzi to procesy o krótkim czasie przebiegu, które w żaden sposób nie wykorzystują wszystkich możliwości technologicznych, jakie daje obróbka wibrościerna. W dużym zakresie obrabiane są w tej technologii, np. implanty kolan i bioder, ale także armatura z mosiądzu lub stali szlachetnej aż po okucia budowlane, uchwyty drzwi i okien. Zadanie polega tutaj na wygładzaniu szorstkiej powierzchni powstałej w wyniku procesu odlewania lub po szlifowaniu taśmowym. W trakcie tej obróbki można uzyskać lustrzaną gładkość lub współczynnik chropowatości powierzchni RZ < 0,2 µm. Zależnie od kształtu, wielkości oraz jakości obrabianych przedmiotów, można stosować wibratory kołowe i korytowe, wysokowydajne instalacje odśrodkowe oraz techniki szlifowania wleczonego lub zanurzeniowego. W zależności od wielkości obrabianych przedmiotów, można jednocześnie obrabiać setki lub tysiące części. Czas dodatkowy na operacje wykonywane ręcznie oraz liczba personelu odniesione do jednej obrabianej części spadają do minimum.
Elementy wielkogabarytowe a obróbka wibrościerna?
Jeżeli istnieje konieczność usunięcia wypływek lub zaokrąglenia krawędzi, na przykład obudów turbin do samolotów lub ramowych elementów konstrukcyjnych o długości do 6000 mm, obróbka wibrościerna jest zawsze interesującą i niezawodną metodą. Wiele różnych elementów konstrukcyjnych poddaje się po toczeniu, frezowaniu, wierceniu i gwintowaniu żmudnej ręcznej obróbce. Aby tych, często bardzo kosztownych, części nie uszkodzić, potrzebne są pełna koncentracja i spore manualne predyspozycje. W pełni powtarzalne, stuprocentowe usuwanie zadziorów i zaokrąglanie krawędzi, dopasowane do konkretnego przypadku, oferuje technika firmy Rösler. Firma oferuje wibratory korytowe i kołowe, w których przestrzeń roboczą można podzielić na komory. Także specjalne okrągłe wibratory z płaską czaszą roboczą należą do takich indywidualnych rozwiązań. W tym przypadku umieszcza się zespół napędowy pod czaszą roboczą, aby można obrabiać okrągłe lub tarczowe elementy konstrukcyjne o średnicy do ok. 2000 mm.
W poszukiwaniu rozwiązań?
Technika obróbki wibrościernej oferuje bez wątpienia wiele rozwiązań dla nowoczesnych zakładów odlewniczych. Skontaktuj się z naszymi technikami i skorzystaj z możliwości przeprowadzenia prób w naszym Centrum Doświadczalno-Rozwojowym.
Jarek Bus
Rösler Sales Manager Poland
j.bus@rosler.com