• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(30)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.07.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 6

    Zły wybór materiału powłokowego


    Farby proszkowe przeznaczone do aplikacji Tribo muszą charakteryzować się określonymi właściwościami dielektrycznymi. Czynnikami decydującym o podatności napylanego materiału do ładowania się poprzez tarcie jest jego rezystywność skrośna i powierzchniowa. Wpływ na ich wielkość mają: materiał użyty do produkcji farby, wielkość ziaren i warunki atmosferyczne podczas aplikacji. Podczas procesu produkcji farb proszkowych sprawdzane są testowe parametry ładowania Tribo w celu określenia wielkości ładunku elektrycznego, jaki cząstki są w stanie zmagazynować i przenieść do stanowiącego uziemienie pokrywanego przedmiotu. Farby proszkowe przeznaczone do aplikacji Tribo są zaopatrzone w odnośną informację na opakowaniu o zakresie stosowania. W przypadku, gdy na własną rękę staramy się napylać sprzętem Tribo farby nieprzeznaczone dla tej metody ładowania, to świadomie brniemy w kłopoty. Rezultatem jest zawsze słaba efektywność osiadania farby na pokrywanym przedmiocie. Kwestią czasu jest tylko jak szybko problem stanie się dolegliwy.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Praktycznie prawie wszystkie farby proszkowe przeznaczone do aplikacji trybostatycznej posiadają w swoim składzie pewien polimer (zwany dodatkiem Tribo) poprawiający zdolność cząstek farby do magazynowania ładunku. Brak tego dodatku może wpływać na obniżenie efektywności ładowania lub czasem na prawie całkowity jego brak. Środek poprawiający ładowanie Tribo sprzedawany osobno, jako dodatek do gotowej farby ma inny skład chemiczny niż wspomniany polimer stosowany w produkcji i bardzo ograniczoną skuteczność. W przypadku znacznej części farb nie wpływa na osiągnięcie wymaganych własności, ponieważ jego głównym zadaniem jest poprawa fluidyzacji i ułatwienie transportu farby, a nie ingerencja w dielektryczne własności poszczególnych jej cząstek.

    Metaliczne farby proszkowe w zasadzie nie są zalecane do aplikacji Tribo. Głównym powodem takiej sytuacji jest wpływ pigmentu metalicznego na pogorszenie właściwości dielektrycznych farby proszkowej. Ze względu na szerokie stosowanie pigmentów przewodzących, szczególnie do produkcji popularnych jasnych, połyskujących efektów srebrnych, czy złotych trudno jest zachować podczas produkcji odpowiedni poziom rezystywności farby. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, gdy pigment metaliczny nie jest związany z farbą (mieszany na sucho). Nowe technologie produkcji farb proszkowych (tzw. bonding) pozwoliły na wiązanie cząstek pigmentu z farbą i dostosowanie gotowego produktu do aplikacji Tribo. Jednak dla tej samego produktu efekt wizualny gotowej powłoki metalicznej zawsze będzie inny w przypadku aplikacji wysokonapięciowej i aplikacji Tribo. Decydują o tym własności pigmentów metalicznych stosowanych w farbach proszkowych. Ich ułożenie się w napylonej warstwie i podczas utwardzania powłoki ma wpływ na kąt odbicia światła i odbiór wyglądu gotowej powłoki przez obserwatora.

    WYDANIE 4(30)/2004