• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(30)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.07.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 4 z 6

    Prędkość przepływu farby przez aplikator, a właściwie energia kinetyczna cząstek proszku przekłada się bezpośrednio na osiągany przez nie potencjał ładunku elektrostatycznego. Energia kinetyczna cząstek jest jedyną siłą napędową wywołującą elektryzację trybostatyczną. Im większa prędkość przepływu farby tym większy ładunek cząstek i lepsza efektywność napylania. Jednak wraz ze wzrostem przepływu farby aplikujemy coraz większe ilości powietrza mogące stanowić przeszkodę we właściwym jego osiadaniu. Nadmiar i zbyt duża energia powietrza powoduje zdmuchiwanie napylonej farby z pokrywanego przedmiotu i tworzenie się poduszek pneumatycznych stanowiących dodatkową przeszkodę w osiadaniu farby. Zbyt duża energia kinetyczna cząstek również stanowi problem dla efektywności napylania. Odbicie cząstek farby od przedmiotu napylanego przeciwdziała przyciąganiu wywołanemu siłami Coulomba. Cząstki posiadające właściwy ładunek i mające mniejszą energię kinetyczną łatwiej osiadają na napylanym przedmiocie.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Właściwe ustawienie parametrów zasilania farba proszkową i powietrzem jest kompromisem pomiędzy oczekiwaną wydajnością napylania, a warunkami przebiegu procesu ładowania tarciowego. Dlatego też przy regulacji urządzeń aplikacyjnych należy mieć na uwadze wpływ poszczególnych składowych na wynikową efektywność napylania.

    Wilgotność powietrza


    Każdy z nas może zaobserwować przy suchej pogodzie, szczególnie w zimie, małe iskrzenia, np. kiedy dotykamy klamki otwierając drzwi auta. Powodem jest elektryczność statyczna. Jej pojawienie się w sposób dla nas zauważalny jest bezpośrednio związane z poziomem zawartości pary wodnej w otaczającej nas atmosferze. W przypadku wysokiej wilgotności względnej powietrza na powierzchni materiałów następuje absorbowanie cienkiej warstwy wody zawierającej pewną ilość jonów, będącej dobrym odprowadzeniem dla elektryczności statycznej. Dla ładowania farb proszkowych poprzez tarcie warunkiem właściwego przebiegu procesu napylania jest suche powietrze zasilające. Wysoka wilgotność powietrza prócz głównego problemu w postaci pogorszenia efektywności ładowania powoduje zwiększona ilości wyładowań pomiędzy cząstkami farby podczas transportu od podajnika do aplikatora. Wysoka ilość wyładowań jest przyczyną wzmożonego spiekania się cząstek farby i tworzenia tzw. aglomeratów, które w przypadku pojawienia się w napylonej warstwie będą wadą gotowej powłoki.

    WYDANIE 4(30)/2004