• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(30)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.07.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 5 z 6

    Malowanie przedmiotów gorzej przewodzących


    Nawiązaniem do wilgotności powietrza jest problem, przed jakim stajemy chcąc przemalować przedmiot uprzednio pokryty farbą proszkową lub np. szklaną butelkę. Nakładając powłokę na przedmiot gorzej odbierający ładunki elektrostatyczne musimy wykorzystać zjawisko odprowadzania ładunków elektrostatycznych po powierzchni materiału. Dlatego też pokrywanie takich przedmiotów przy niskiej wilgotności powietrza staje się bardzo uciążliwe. Rozwiązaniem jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniu malarni lub zainstalowanie urządzeń klimatyzacyjnych pozwalających na pełną kontrolę wilgotności i temperatury.

    Rozkład granulometryczny


    Pamiętając, że w aplikatorze Tribo główna część ładunku jest dostarczana poprzez tarcie o wewnętrzne ściany korpusu zwrócimy uwagę na wpływ wielkości cząstek farby na efektywność procesu ładowania. Więcej tarcia znaczy większy potencjał uzyskanego ładunku. Przekładając powyższe na wpływ granulacji napylanej farby proszkowej na proces malowania Tribo można przyjąć, że:

  • ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Cząstki farby o wielkości rzędu 20 ľm i mniejsze ładują się trudno w wyniku niedostatecznej energii kinetycznej i małej powierzchni zewnętrznej.

  • Cząstki farby w granicach ok. 30-70 ľm powinny stanowić główną frakcję ze względu na efektywność napylania.

  • Cząstki farby powyżej ok. 80 ľm osiągają dużą energię kinetyczną i duży ładunek, lecz na tor ich lotu mają znaczny wpływ siły grawitacji i energia odbicia od pokrywanego przedmiotu.

    Podczas produkcji farb proszkowych frakcje o najmniejszej i największej granulacji powinny być odsiewane. W przypadku gdy tak nie jest, głównie ze względu na obniżenie kosztów produkcji, dostajemy do malowania farbę proszkową, która w wyniku napylania ulega wzmożonej segregacji. Szczególnie cząstki najmniejsze są zawracane wraz z odzyskiem do powtórnego napylania. Po pewnym czasie średnia wielkość cząstek napylanej farby maleje na tyle, że odbija się to na efektywności napylania. W rezultacie, dla naprawy sytuacji konieczne jest czyszczenie systemu zasilania farbą i utylizacja farby odzyskowej, która nie nadaje się już do użycia.

    Uziemienie


    Jakość uziemienia pokrywanych detali przekłada się bezpośrednio na efektywność malowania wykorzystującego zjawiska elektrostatyki. Niedostateczne uziemienie uniemożliwia odbiór ładunków od napylonych cząstek farby proszkowej powodując w rezultacie nakładanie warstw o zbyt małej grubości. W procesie malowania Tribo szczególnie jest istotne właściwe uziemienie aplikatorów. To tam dochodzi do separacji ładunków, której skutkiem jest ładowanie cząstek farby. Dla zapewnienia efektywności procesu konieczne jest swobodne odprowadzenie ładunków odebranych przez korpus aplikatora. Niedostateczne uziemienie prócz obniżenia efektywności napylania będzie przede wszystkim wywoływało zagrożenie pożarem, bądĽ wybuchem. Aplikator staje się w takiej sytuacji kondensatorem ładunków i po przekroczeniu pewnego progu potencjału będzie się rozładowywał do najbliższego uziemienia.

  • WYDANIE 4(30)/2004