
W Elektrotermii połączono trzy różne systemy transportu w spójną całość, co gwarantuje sprawną pracę całej malarni.
Firma Monkiewicz zastosowała system transportu Power&Free dla przygotowania powierzchni, suszenia i stygnięcia detali. Następnie belki transportowe są automatycznie włączane w system przeciągania detali o ruchu ciągłym z regulowaną prędkością. Rozwiązanie to pozwala na swobodne, ręczne malowanie detali w kabinie, a prędkość przesuwu ustala obsługa lakierni. W miejscu połączenia tych dwóch systemów jest bramka pomiarowa, mierząca szerokość detalu, co pozwala na właściwe ustawienie 5-torowego trawersu i wprowadzenie belki transportowej na odpowiedni tor, w trybie automatycznym. Załadunek i rozładunek pieca odbywa się ręcznie.
Automatyczny 5-torowy trawers pomiędzy kabiną a piecem. Dla przygotowania powierzchni zbudowano trzykomorową myjkę natryskową z możliwością przeprowadzenia pięciu procesów. W Elektrotermii zdecydowano się na nowoczesną technologię przygotowania powierzchni - Oxsilan firmy Chemetall (patrz ramka). W pierwszej strefie przeprowadza się zabieg odtłuszczania, kąpiel jest podgrzewana, komora jest wyposażona w przesuwne drzwi synchronizowane z systemem transportu. W celu jak najlepszego umycia trudnych miejsc detali, system transportu w czasie taktu wykonuje lekkie oscylacje przód-tył, zmieniając położenie detali w stosunku do dysz myjących. Wanna wyposażona jest w pasowy odolejacz, filtr bocznikowy oraz filtr siatkowy chroniący pompę przed zassaniem zanieczyszczeń. W drugiej strefie - płukania odbywają się dwa zabiegi: spłukiwanie detali wodą technologiczną oraz płukanie wodą demi. Każdy proces ma oddzielną wannę i pompę, a właściwie dobrany czas ociekania zapobiega mieszaniu się tych dwóch kąpieli, co wpływa znacząco na zmniejszenie ilości zużywanej wody oraz mniejszą ilość ścieków.
Piec do polimeryzacji.
Strefa trzecia to pasywacja i płukanie wodą demi. Podobnie jak w strefie drugiej, firma Monkiewicz zastosowała dwie oddzielne wanny z pompami. Ponadto, w dbałości o środowisko naturalne w ostatnim płukaniu zastosowano recykling wody demi i połączenie kaskadowe z wcześniejszą wanną płukania. Po umyciu detali i zabezpieczeniu antykorozyjnym poprzez pasywację, detal zatrzymuje się na jeden takt przed suszarką, co umożliwia ręczne usunięcie nadmiaru wody z kieszeni elementów. Po wysuszeniu i wystygnięciu detali, następuje automatyczne przełączenie z systemu Power&Free na transport o ruchu ciągłym z regulowaną prędkością przesuwu przez kabinę malowania proszkowego. W tym miejscu umieszczona jest bramka pomiarowa mierząca szerokość detalu, co pozwala na skierowanie belki transportowej na odpowiedni tor, 5-torowego trawersu.