• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Jednym z głównych celów Unii Europejskiej jest utworzenie jednolitego rynku wewnętrznego oraz wyeliminowanie wszelkich ograniczeń w handlu na obszarze tego rynku.

    Jeżeli istnieją stosowne regulacje Wspólnoty ustalające wymagania techniczne dla określonej grupy wyrobów, mają one pierwszeństwo przed regulacjami krajowymi w tym zakresie. Regulacje krajowe tracą w tym przypadku moc obowiązującą. Usuwanie barier technicznych dla swobodnego przepływu towarów odbywa się poprzez harmonizację przepisów technicznych.

    W odniesieniu do wyrobów stosowanych w budownictwie głównym dokumentem harmonizującym ten obszar jest Dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich 89/106/ EWG z 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia ustaw i aktów wykonawczych państw członkowskich dotyczących wyrobów budowlanych (zwana dalej Dyrektywą).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dyrektywa dotycząca bezpośrednio wyrobów budowlanych i ich swobodnego przepływu na obszarze UE, ustala jednocześnie wymagania dla obiektów budowlanych tam wznoszonych, wpływając tym samym na unifikację przepisów techniczno-budowlanych państw członkowskich.

    Wymagania podstawowe dla obiektów budowlanych


    Zgodnie z Dyrektywą, państwa członkowskie ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie, aby obiekty budowlane na ich terenie były projektowane i wykonane w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu ludzi, zwierząt i mienia, uwzględniając przy tym, w interesie dobra ogólnego, inne wymagania podstawowe.

    Wymaganiami podstawowymi są: bezpieczeństwo konstrukcji; bezpieczeństwo pożarowe; higiena, zdrowie i środowisko; bezpieczeństwo użytkowania; ochrona przed hałasem; oszczędność energii i izolacja cieplna.

    Tak sformułowane w Dyrektywie wymagania podstawowe stanowią punkt odniesienia do powstawania dokumentów normatywnych, jakimi są zharmonizowane europejskie specyfikacje techniczne. W szczególności dokumentami takimi są:

  • normy projektowania i wykonania konstrukcji budowlanych (tzw. eurokody),

  • normy na wyroby budowlane,

  • normy dotyczące badań i klasyfikacji wyrobów budowlanych,

  • Europejskie Aprobaty Techniczne.

    Dyrektywa Rady 89/106/EWG w polskich przepisach budowlanych


    Po uzyskaniu pełnego członkostwa w UE funkcjonują w Polsce dwa równoległe systemy dopuszczania wyrobów budowlanych do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie:

  • system europejski (oznaczanie wyrobów znakowaniem CE), w pełni zgodny z Dyrektywą,

  • system krajowy (oznaczanie wyrobów znakiem budowlanym), systematycznie doskonalony w kierunku zbliżenia do rozwiązań proceduralnych zawartych w dyrektywie.

    Dla wyrobów, dla których istnieją zharmonizowane normy europejskie, przetransponowane do krajowego systemu lub wytyczne EOTA dla europejskich aprobat technicznych, stosuje się system europejski.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...