• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Wykazy Polskich Norm wprowadzających europejskie normy zharmonizowane z dyrektywami są ogłaszane w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski w Obwieszczeniu Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (patrz: Mon. Pol. nr 46 poz. 693 z 2003 r.; Mon. Pol. nr 7 poz.117 z 2004 r.; Mon. Pol. nr 17 poz. 297 z 2004 r.; Mon. Pol. nr 31 poz. 551 z 2004 r.)

    W Polsce zasady wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, zasady kontroli wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu oraz zasady działania organów administracji publicznej w tej dziedzinie określa ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. nr 92, poz. 881)

    Wprowadzenie do obrotu wyrobów budowlanych


    Wyrób budowlany może być wprowadzony do obrotu, jeżeli ma właściwości użytkowe umożliwiające prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym, w których ma być zastosowany w sposób trwały, spełnienie wymagań podstawowych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wyrób budowlany nadaje się do stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych, jeżeli jest:

    1) oznakowany znakiem CE, co oznacza, że dokonano oceny jego zgodności z normą zharmonizowaną albo europejską aprobatą techniczną bądź krajową specyfikacją techniczną państwa członkowskiego Unii Europejskiej, uznaną przez Komisję Europejską za zgodną z wymaganiami podstawowymi, albo

    2) umieszczony w określonym przez Komisję Europejską wykazie wyrobów mających niewielkie znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, dla których producent wydał deklarację zgodności z uznanymi regułami sztuki budowlanej, albo

    3) oznakowany znakiem budowlanym, którego wzór określa załącznik nr 1 do ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (charakterystyczna litera B umieszczona w kwadracie).

    Oznakowanie wyrobu budowlanego znakiem budowlanym (art. 8 ww. ustawy) jest dopuszczalne, jeżeli producent (należy przez to rozumieć także upoważnionego przedstawiciela producenta); mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokonał oceny zgodności i wydał, na swoją wyłączną odpowiedzialność, krajową deklarację zgodności z Polską Normą wyrobu albo aprobatą techniczną. Ocena zgodności obejmuje właściwości użytkowe wyrobu budowlanego, odpowiednio do jego przeznaczenia, mające wpływ na spełnienie przez obiekt budowlany wymagań podstawowych.

    Wyrób budowlany wytwarzany tradycyjnie, na określonym terenie przy użyciu metod sprawdzonych w wieloletniej praktyce, przeznaczony do lokalnego stosowania, zwany dalej regionalnym wyrobem budowlanym, może być oznakowany znakiem budowlanym, na wyłączną odpowiedzialność producenta.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...