• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(48)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5

    Zasada mycia przemysłowego jest prosta – „czym zabrudzone, tym należy myć”. Części zanieczyszczonych opiłkami i emulsją chłodniczą na bazie wody nie należy próbować myć w węglowodorach, a odtłuszczanie mocno zaolejonych drobnych elementów w mediach wodorozpuszczalnych na pewno skończy się niepowodzeniem. Proces mycia przemysłowego jest niezwykle ważnym, ciągle niestety odsuwanym na dalszy plan, procesem technologicznym, od którego niemal zawsze zależy finalna jakość wyrobu, a niejednokrotnie nawet możliwość jego poprawnego wykonania. Dobór odpowiedniego medium myjącego jest kluczowym elementem opracowania technologii procesu. Każda sytuacja wymaga indywidualnego rozwiązania z wykorzystaniem odpowiedniego środka myjącego – preparatów wodorozcieńczalnych, węglowodorów alifatycznych, alkoholi modyfikowanych lub właśnie węglowodorów chlorowcopochodnych i nie należy pozbawiać się możliwości zastosowania jednego z najlepszych i najskuteczniejszych środków odtłuszczających, jakim jest trójchloroetylen lub perchloroetylen, które dodatkowo posiadają tę niezwykłą zaletę, że są niepalne.

    437135.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Należy jednak pamiętać, że instalacje, w których media te są stosowane muszą być całkowicie bezpieczne w aspekcie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy12) – muszą pracować w obiegu w pełni zamkniętym wraz ze szczelnym system dystrybucji rozpuszczalnika.

    Dodatkowo, urządzenia takie charakteryzują się bardzo ważnymi z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia właściwościami. Rozpuszczalnik podlega ciągłej destylacji, dzięki czemu zawsze jest czysty, co jest podstawowym warunkiem skutecznego mycia. System jest całkowicie szczelny, a to pozwala na wytworzenie podciśnienia bliskiego próżni – w takich warunkach następuje znaczące skrócenie czasu suszenia elementów (przy obniżeniu ciśnienia, obniża się temperatura wrzenia i parowania cieczy). Oprócz tego możliwe jest zastosowanie procesu odtłuszczania w parach – skraplania rozpuszczalnika (który w postaci gazowej jest idealnie czysty) na oczyszczanych elementach. Ekonomiczna korzyść, to po prostu niewielkie zużycie preparatu, co zdecydowanie rzutuje na wartość kosztów eksploatacyjnych urządzenia.

    Ważnym ogniwem jest również zamknięty system dystrybucji tych rozpuszczalników. Jego istotą jest dostawa rozpuszczalnika i odbiór odpadu w specjalnie do tego celu zaprojektowanych, bezpiecznych i bezemisyjnych opakowaniach. Charakteryzują się one podwójną obudową, możliwością zamknięcia na klucz w celu zabezpieczenia przed dostępem osób niepowołanych oraz specjalną podstawą pozwalającą na łatwe przewożenie za pomocą wózka widłowego lub paletowego. Pojemniki na świeży rozpuszczalnik mają ponadto wbudowaną pompę – łączy się je z myjką za pomocą złącza suchoodcinającego, a zatem transfer rozpuszczalnika następuje bez konieczności otwierania pojemników. Cały proces odprowadzania odpadu również odbywa się w hermetycznym zamknięciu.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Allek 1 ponad rok temu W latach 60 tych w tri rozpuszczało się kolorowe plastiki. Tak otrzymanego lakieru używałem na plastyce w podstawówce. W 75 myło się pędzlem w otwartych wannach części maszyn do produkcji tlenu. Efekt: zęby cierpły i plątał się język.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji