• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(48)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 4 z 5

    W tym miejscu warto zaznaczyć, że trójchloroetylen, czy perchloroetylen to nazwy czystych związków chemicznych, natomiast rozpuszczalniki przeznaczone do stosowania w myjkach przemysłowych są w niewielkim stopniu modyfikowane, a ich parametry powinny być monitorowane i regulowane. Rozpuszczalnik pracujący w obiegu zamkniętym, a więc poddawany wielokrotnie destylacji, może bardzo łatwo ulec zakwaszeniu. Stwarza to niebezpieczeństwo korozji odtłuszczanych części oraz samej myjki i naraża jej użytkownika na ryzyko poważnych strat. Rozpuszczalniki stosowane w takich urządzeniach powinny, więc mieć wysoki poziom stabilizacji, który należy podtrzymywać przez dodawanie preparatów stabilizujących.

    Reasumując, artykuł ten nie miał na celu przedstawienia całej problematyki mycia przemysłowego, bowiem dziedzina ta, jak każda inna w przemyśle – jest bardzo szeroka i dotyka problemów natury technicznej, fizyko-chemicznej, ekonomicznej oraz prawnej. Zamiarem było raczej zwrócenie uwagi obecnych i przyszłych użytkowników na pewien wycinek – aspekty prawne oraz wady i zalety znanej od wielu lat i niezwykle skutecznej metody odłuszczania w TRI. Instalacje pracujące z tym rozpuszczalnikiem były, są i długo jeszcze będą stosowane, przy czym przy podejmowaniu decyzji należy zastanowić się, czy jest to jedyny i najlepszy wybór oraz czy urządzenia będą spełniać warunki użytkowania w Europie. Kraje członkowskie, które już wiele lat temu musiały dostosować się do rygorystycznych wymogów, a w szczególności Niemcy, gdzie normy zawsze są zawyżone, nie zarzuciły tej technologii. W świetle tych faktów oraz opierając się na wieloletnim doświadczeniu naszej firmy zajmującej się doradztwem w zakresie obróbki powierzchni i mycia przemysłowego można podsumować, że urządzenia spełniające wszystkie warunki są osiągalne na rynku europejskim, a ich zastosowanie posiada uzasadnienie techniczne i ekonomiczne.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    1) Dyrektywa Rady 1999/13/WE z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie ograniczenia emisji lotnych związków organicznych spowodowanych użyciem organicznych rozpuszczalników podczas niektórych czynności i w niektórych urządzeniach.

    2) art. 5 ust. 6 „Substancje lub preparaty, które, z przyczyny sklasyfikowania ich ze względu na zawartość LZO jako środki rakotwórcze, mutagenne lub toksyczne w odniesieniu do rozmnażania się, na mocy Dyrektywy 67/584/EWG mają przypisane lub powinny przenosić oznaczenie ryzyka R45, R46, R60, R61, zostaną zastąpione innymi, mniej szkodliwymi substancjami lub preparatami w stopniu możliwie najwyższym i w możliwie najkrótszym czasie oraz przy uwzględnieniu zaleceń, o których mowa w art. 7”

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Allek 1 ponad rok temu W latach 60 tych w tri rozpuszczało się kolorowe plastiki. Tak otrzymanego lakieru używałem na plastyce w podstawówce. W 75 myło się pędzlem w otwartych wannach części maszyn do produkcji tlenu. Efekt: zęby cierpły i plątał się język.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji