• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 5

    Zgodnie z zasadami wzajemnego uznawania produktów, produkty polskie będą legalnie wprowadzone do obrotu bądĽ swobodnie sprzedawane (bez dodatkowych badań i procedur) we wszystkich krajach członkowskich UE, a Polska będzie automatycznie uznawać wyroby, które zostały legalnie wprowadzone do obrotu wyprodukowane na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

    W związku z uwagami zgłoszonymi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowelizacja ustawy wprowadza nowy tekst zmiany do szóstego rozdziału ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Nadzór nad wyrobami wprowadzonymi do obrotu.

    Organem zajmującym się kontrolowaniem produktów/monitorowaniem systemu kontroli wyrobów wprowadzonych do obrotu pozostanie Prezes UOKiK. Rozszerzony został krąg wyspecjalizowanych podmiotów. Kontrolować będą mogli teraz: wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej, inspektorzy pracy, Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, organy Inspekcji Ochrony środowiska, Główny Inspektor Kolejnictwa, organy nadzoru budowlanego, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz dyrektorzy urzędów morskich.

    Kontrola danego wyrobu będzie przeprowadzana z urzędu lub na wniosek Prezesa UOKiK. Wszystkie organy nadzorujące rynek będą teraz prowadzić kontrolę w jednakowy sposób określony w ustawie, chyba, że w swoich regulacjach posiadają inne procedury.

    Nowelizacja precyzuje zadania, jakie wykonywać będzie Prezes UOKiK. Nowością będzie prowadzony w UOKiK rejestr, w którym znajdą się informacje nt. rodzaju i zakresu niezgodności, zastosowanych środków, zagrożenia, jakie niesie za sobą użytkowanie danego przedmiotu oraz dane umożliwiające jego identyfikację.

    W ustawie z 29 sierpnia 2003 r. sprecyzowane zastały również zapisy dotyczące zasad i trybów postępowania w przypadku wykrycia przez wyspecjalizowany organ nieprawidłowości. Będą one teraz wszczynane z urzędu. Uwzględniono także zasadę proporcjonalności działań organów nadzoru w stosunku do stwierdzonych nieprawidłowości i zagrożeń stwarzanych przez wyroby.

    Normy zharmonizowane

    Są to normy krajowe wprowadzające normy europejskie opracowane i zatwierdzone przez europejskie organizacje normalizacyjne: CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny), CENELEC (Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki), ETSI (Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych). Numery i tytuły norm zharmonizowanych są publikowane w Dzienniku Urzędowym UE, mają więc inny charakter niż pozostałe normy - muszą zostać włączone przez krajową jednostkę normalizacyjną do zbioru norm krajowych w ciągu 6 miesięcy od ich ustanowienia. Stosowanie norm zharmonizowanych nie jest obowiązkowe, tak jak nie jest obowiązkowe stosowanie wszystkich innych norm.