• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 5 z 5

    Notyfikacja jednostek kompetentnych do certyfikacji dla poszczególnych dyrektyw

    Pierwszym etapem notyfikacji laboratorium lub jednostki certyfikującej jest autoryzacja udzielana przez właściwego ministra na wniosek jednostki. Jednostka musi spełniać podstawowe wymagania takie jak: akredytacja, bezstronność, kompetencje i musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

    Drugim krokiem jest zgłoszenie przez odpowiedniego ministra, władzom europejskim, jednostek autoryzowanych i ogłoszenie ich w "Monitorze Polskim" oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Notyfikacja przez Komisję Europejską będzie udzielona po wejściu Polski do UE lub możliwa wcześniej po wejściu w życie PECA (Protocol to the Europe Agreement on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Goods).

    W Polsce jednostką zajmującą się uznawaniem kompetencji jednostek uczestniczących w procesie oceny zgodności jest Polskie Centrum Akredytacji. Najważniejszą komórką organizacyjną w PCA jest Biuro ds. Akredytacji, wewnątrz którego utworzono działy akredytacji laboratoriów badawczych, laboratoriów pomiarowych, jednostek certyfikujących i jednostek kontrolujących. Polskie Centrum Akredytacji bierze czynny udział w pracach wielu organizacji międzynarodowych działających w obszarze akredytacji. PCA jest członkiem m. in.:

  • IAF (International Accreditation Forum, Inc.) - międzynarodowej organizacji skupiającej jednostki akredytujące jednostki certyfikujące i jednostki kontrolujące na całym świecie;

  • ILAC (International Laboratory Accreditation Cooperation) - organizacji skupiającej jednostki akredytujące laboratoria badawcze i pomiarowe na całym świecie;

  • EA (European co-operation for Accreditation) - organizacji skupiającej jednostki akredytujące laboratoria, jednostki certyfikujące i jednostki kontrolujące w Europie.

    W najbliższym czasie planowane jest przystąpienie do grona sygnatariuszy EA MLA (Multilateral Agreement). MLA jest umową o wzajemnym uznawaniu wyników badań, certyfikatów i raportów z kontroli. Umowa zawierana jest pomiędzy jednostkami akredytującymi laboratoria, jednostki certyfikujące i kontrolujące.

    MLA jest więc głównym sposobem na zminimalizowanie technicznych barier w handlu. Poprzez MLA zapewniony jest jednolity poziom kompetencji wszystkich zaangażowanych akredytowanych jednostek, a także minimalizowana jest bądĽ całkowicie eliminowana potrzeba wielokrotnej oceny.

    Potrzebny będzie tylko jeden certyfikat lub raport, który będzie uznawany przez cały rynek europejski i wszystkie rządy.

    Weronika Nowak


    Oddział Zamiejscowy Farb i Tworzyw w Gliwicach


    IPTS "Metalchem" w Toruniu


    Biuro Normalizacji i Certyfikacji Wyrobów

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...