• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Obliczenia przeprowadzone są zgodnie z Europejską normą EN 308, i dokumentami jej podlegającymi.

    Budowa urządzenia

    Sercem urządzenia jest szczelny wymiennik krzyżowy wykonany ze specjalnie profilowanych płytek aluminiowych. Strumienie powietrza: ciepłe odprowadzane z lakierni i zimne wprowadzane do lakierni, przechodząc przez wymiennik muszą być w 100 % odseparowane od siebie tak, by zanieczyszczenia w powietrzu odprowadzanym nie trafiały ponownie do wnętrza kabiny podnosząc przy tym ich stężenia. Wymiennik wykonany jest w technologii pozwalającej na pracę w środowisku par rozpuszczalników (charakterystycznym dla lakierni i suszarni). Istotne jest to by podczas produkcji wymiennika, nie używano silikonu jako uszczelniacza.

    476168.jpg

    Przepływ powietrza w kabinie lakierniczej w fazie lakierowania.

    Budowa systemu ECO–CROSS jest różna w zależności od tego czy urządzenie jest montowane wewnątrz budynku czy też na zewnątrz. Każde urządzenie ECO–CROSS powinno być odpowiednio dobrane do parametrów kabiny tak, by uzyskać maksymalną sprawność wymiennika. Nominalne sprawności wymienników oscylują w zakresie wartości: 45-65 % w zależności od zastosowanego wymiennika.

    Możliwości wykorzystania

    Jak już wcześniej wspominaliśmy, ECO–CROSS może być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z procesami, w których produktem ubocznym jest ciepłe powietrze, a odzyskana energia cieplna może być wykorzystana powtórnie. Jeśli skupiamy się na malarniach, to należy zaznaczyć, że system ECO–CROSS może być skutecznie wykorzystywany zarówno przy małych instalacjach lakierniczych (np. kabiny do malowania samochodów osobowych, drobnych elementów czy konstrukcji) jak również (a raczej przede wszystkim) w dużych lakierniach. Im intensywniej wykorzystywana jest kabina lakiernicza, tym krótszy czas zwrotu inwestycji. System ECO–CROSS nie jest składową częścią kabin lakierniczych i może być instalowany w funkcjonujących już lakierniach.

    Dodatkowe korzyści płynące z zastosowania systemu eco–cross

    Oszczędności w koszcie ogrzewania lakierni to niepodważalnie największa korzyść płynąca z użytkowania systemu ECO–CROSS w lakierni. Należy jednak zaznaczyć, że to nie jest jedyna zaleta wynikająca z użytkowania wymienników.

    1. Skrócenie czasu dogrzewania do zadanej temperatury

    2. Skrócenie czasu pracy kabiny (i czasu wykonania usługi)

    3. Rozwiązanie problemu dogrzewania do zadanej temperatury w okresie zimowym przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych

    4. Ochrona środowiska przez ograniczenie emisji spalin do środowiska

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik