• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(47)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.05.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 4 z 6

    Odpowiedź na pytanie co nam daje powyższa modernizacja użytkowanej linii do malowania w zakresie minimum można zawrzeć w punktach jak poniżej:

    • poprzez obniżenie tolerancji grubości nakładanych powłok uzyskamy gwarantowany minimalny zysk w oszczędności farby powyżej 10%;

    • przy zachowaniu tej samej ilości pistoletów przewidziany jest wzrost wydajności malowania o ok. 30%;

    • o wiele łatwiej będzie nakładać farby o różnych własnościach bez zmian ustawień zasilania, również metaliczne farby niebondowane (mieszane na sucho);

    • wydamy znacznie mnie pieniędzy na utrzymanie w ruchu pomp DDF® w porównaniu do nakładów potrzebnych na znany nam dobrze serwis stale zużywających się tulejek eżektorów i węży proszkowych. Jeśli jesteśmy niezadowoleni z koncepcji modernizacji w skali mikro, to powinniśmy zastanowić się nad wprowadzeniem do naszej malarni kompletnego systemu malowania proszkowego oferowanego przez firmę Ramseier Technologies AG.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Aplikacje proszkowe Ramseier zaprojektowane dla DDF®

    Od niedawna oferowany przez firmę system zasilania DDF® został wzbogacony o automatyczne wysokonapięciowe pistolety do farb proszkowych zaprojektowane specjalnie do stosowania w układach o niższym natężeniu przepływu powietrza. Nowa konstrukcja pokazana na fotografii 3 jest również dostosowana do prostego, szybkiego czyszczenia w cyklu automatycznym.

    414290.jpg

    Fot. 3. Automatyczny wysokonapięciowy pistolet proszkowy zaprojektowany dla DDF.

    Kanał, którym jest podawana mieszanka proszek-powietrze wewnątrz korpusu pistoletu jest prosty i gładki, a przepływu nie zaburzają żadne elementy służące do przekazywania ładunku czy dysze stosowane do kształtowania strugi. Za ładowanie proszku odpowiedzialne są widoczne na czołowej powierzchni trzy zewnętrzne elektrody. Również zastosowana w pistolecie kaskada wysokonapięciowa jest dostosowana do warunków współpracy z DDF®. Ze względu na znaczne poprawienie efektywności ładownia maksymalne napięcie ograniczono do 60 kV. Brak elementów kształtujących strugę zastąpiono kanałami dostarczającymi powietrze pozwalające na płynną regulację kształtu obłoka napylanego proszku bezpośrednio z pulpitu operatora. Rezygnacja z wykorzystania w pistoletach szybko zużywających się dysz przekłada się na konkretne oszczędności w zakupach części zamiennych. Zwłaszcza, że w zależności od kształtu pokrywanych powierzchni i stosowanego materiału powłokowego wielu producentów sprzętu zaleca w systemach konwencjonalnych stosowanie różnych zestawów dysz. Konstrukcja pistoletów automatycznych w systemach ładowania tribo, przeznaczonych do współpracy z DDF® nie odbiega w swej idei od innych konkurencyjnych rozwiązań dostępnych na rynku. Główna różnica polega na obniżeniu przekrojów kanałów wewnątrz korpusu dla stworzenia optymalnych warunków przekazania ładunku przy mniejszym natężeniu przepływu mieszaniny proszek-powietrze. Niestety w tego typu pistoletach nie udało się zrezygnować z dysz i elementów kształtujących strugę. Mniejsze nakłady na ich serwis są jednak zapewnione poprzez obniżenie energii kinetycznej cząstek farby podawanej do napylania przez pompy DDF®.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...