• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(55)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 4

    Nanoszenie powłoki malarskiej

    Jako materiał powłoki lakierowej stosowanych jest wiele kombinacji farb na warstwy podkładowe oraz nawierzchniowe. Składnikami wiążącymi lakierów mogą być na przykład: żywica akrylowa (AY), kopolimery winylu i chlorku winylu (PVC), dwuskładnikowa żywica epoksydowa (EP), dwuskładnikowe poliuretany/poliakryle/poliizocyjaniany (PUR). Jako pigmenty wykorzystuje się: fosforany cynku dla materiałów powłokowych do gruntowania i hematyt w postaci płytek dla materiałów zewnętrznych. Bardzo ważny jest optymalny dobór warstwy podkładowej pozwalający na uzyskanie odpowiedniego połączenia warstw lakierowych z podłożem. Przyczepność farb stosowanych do malowania powłok cynkowych przedstawia ­tab. 1. Nie wszystkie materiały malarskie nadają się do wytwarzania powłok na powierzchniach ocynkowanych, np. emalie alkidowe reagując z cynkiem zmydlają się, co zmniejsza przyleganie warstwy do podłoża. Niektóre lakiery nie mogą być stosowane w pewnych warunkach eksploatacji wyrobów, inne słabo przylegają do powierzchni powłoki bezpośrednio po cynkowaniu. Przestrzeganie reżimu technologicznego w lakierni zapewnia zazwyczaj bardzo dobrą jakość powłok lakierniczych pozbawioną wad, takich jak: pęcherzenie, delaminacja czy kraterowanie powłok farb proszkowych.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Podsumowanie

    Dużym problemem współczesnej inżynierii powierzchni jest zapewnienie odpowiedniej ochrony korozyjnej materiałom w dobie dużego zanieczyszczenia środowiska. W wielu przypadkach powłoki cynkowe nie stanowią wystarczającego zabezpieczenia przed korozją. Szczególnie dotyczy to środowiska przemysłowego, gdzie obecność w atmosferze związków siarki i chlorków przyspiesza procesy korozyjne w układzie protektorowa powłoka cynkowa – podłoże stalowe. Jeszcze gorszą trwałość w tych warunkach wykazują powłoki lakierowe. Jednak połączenie dwóch technologii – cynkowania i malowania daje wymierne korzyści. Opłacalność zastosowania powłok kompleksowych wynika z synergicznego wzrostu trwałości pokrycia i zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych. Decyduje o tym specyfika technologii – powłoka cynkowa wraz z warstwą lakierniczą stanowi doskonałe zabezpieczenie korozyjne na wiele lat.

    Literatura

    van Eijnsbergen, J.F.H.: Duplex Systems: Hot-dip Galvanizing plus Painting, Elsevier Science Inc., 1994

    Maass P., Peissker P.: Cynkowanie ogniowe, Agencja Wydawnicza „Placet”, Warszawa, 1997.

    Norma PN-EN ISO 1461:2000. Powłoki cynkowe nanoszone na stal metodą zanurzeniową (cynkowanie jednostkowe). Wymagania i badania.

    Tatarek A.: Analiza zjawisk zachodzących na granicy ciało stałe-ciecz podczas procesu cynkowania zanurzeniowego. Praca doktorska. Politechnika Śląska. Katowice 2007

    Adam Tatarek

    Piotr Liberski

    Henryk Kania

    Paweł Podolski

    WYDANIE 5(55)/2008