Farby proszkowe AkzoNobel do zastosowań architektonicznych
Krótkie spojrzenie na ponad 40-letnią historię powłok malarskich do zastosowań architektonicznych. Zasadnicze zalety farb proszkowych kontra farby rozpuszczalnikowe. Troska o środowisko naturalne jako dewiza naszej firmy. Oferta firmy AkzoNobel, wiodącego producenta i dostawcy najwyższej jakości powłok proszkowych.
Farby proszkowe do zastosowań architektonicznych mają już ponad 40-letnią udokumentowaną historię! Jest to oczywiste, że stanowią doskonałą alternatywę dla powłok malarskich wykonywanych farbami ciekłymi, z wiodącym argumentem braku szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne. Począwszy od procesu produkcji, poprzez proces malowania, farby proszkowe nie emitują lotnych związków organicznych (ang. VOCs – volatile organic compounds), ograniczając zanieczyszczenie środowiska, a przede wszystkim nie przyczyniają się do efektu globalnego ocieplenia i rozszerzania się dziury ozonowej w atmosferze naszej planety. W czasie produkcji farb, wszystkie komponenty w postaci stałej poddawane są homogenizacji i termicznej modyfikacji, aż do końcowego uzyskania farby proszkowej w postaci suchego, sypkiego produktu. Tak wytworzona, gotowa farba proszkowa jest przeznaczona do elektrostatycznej (lub tribo) aplikacji w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych, gdzie po procesie malowania finalna powłoka jest utwardzana w procesie polimeryzacji w piecu. Rola lidera jako producenta farb jest zobowiązująca, zatem już od wielu lat farby proszkowe firmy AkzoNobel nie zawierają komponentów szkodliwych, takich jak metale ciężkie (np. ołów i kadm) oraz oczywiście znanego z kancerogennych właściwości utwardzacza farb poliestrowych, TGIC (ang. triglicidyl isocyanaurate). Utwardzacz TGIC został wyeliminowany i zastąpiony przyjaznym środowisku utwardzaczem alternatywnym już ponad dekadę temu. Firma AkzoNobel stosuje wszystkie dostępne technologie ograniczające szkodliwe oddziaływanie na środowisko naturalne na wszystkich etapach produkcji swoich farb. Są to liczne programy innowacyjne mające na celu redukcję zużycia wody, energii oraz produkcję z ograniczonym do minimum powstawaniem odpadów (ang. “minimum-to zero-waste” policy).
W całej Europie głównym uznawanym system jakości w przemyśle architektonicznym jest organizacja Qualicoat z siedzibą w Szwajcarii (Zurych). We wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej znajdują się zrzeszone z centralą lokalne organizacje wspierające rozwój technologiczny branży, takie jak w naszym kraju organizacja Qualipol. Podstawowym poziomem wymagań jakościowych dla powłok architektonicznych jest Qualicoat Class 1. Ten standard jakościowy jako podstawowy wymóg odporności i trwałości farb poliestrowych do zastosowań zewnętrznych stawia 12-miesięczny test ekspozycji naturalnej w południowej części półwyspu Floryda (USA, Ameryka Północna). Wymagane jest, aby po okresie ekspozycji na agresywne środowisko naturalne o silnym promieniowaniu słonecznym i z dużą kondensacją wilgoci, utrata stopnia połysku powłoki była niższa niż 50 proc. wartości początkowej, zaś trwałość koloru nie niższa niż określony limit zmian, który jest podany niezależnie dla każdego z kolorów przez system jakości Qualicoat.
Komentarze (0)