• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(44)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Galwanotechnika

    ponad rok temu  01.11.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 2 z 5

    1 zanieczyszczenia kąpieli przez rozpadające się dodatki blaskotwórcze,

    2 nieszczelność filtra galwanicznego (filtr zasysa powietrze, które z kąpielą tworzy emulsję powietrzną),

    3 niskiej czystości sole stosowane do kąpieli (galwanizernie często dla obniżenia kosztów kupują najtańsze techniczne sole, co się potem mści. W efekcie ponoszą większe koszty ze względu na straty, o podważeniu swojej wiarygodności w oczach klienta nie wspomnę),

    4 anody niklowe niskiej jakości, dużo zanieczyszczeń tworzących szlam anodowy

    5 worki anodowe wykonane z tkaniny przepuszczającej szlam anodowy.

    6 źle wypolerowany detal. Na powierzchni są zagłębienia, gdzie bańka gazu mocniej przylega do podłoża.

    Czasami przyczyny są całkiem niespodziewane. W praktyce spotkałem się z przypadkiem, w którym do kąpieli przedostawał się pył powstający z rozwulkanizowanej gumy ze zbiornika filtra galwanicznego. Często zbiorniki, wanny czy filtry wykładane były gumą. Obecnej najczęściej wykłada się je polipropylenem lub – gdy wanna musi spełniać szczególne wymagania ze względu na agresywne medium – polifluorkiem winilidenu. Jednak to tworzywo jest dosyć drogie, więc w użyciu są zwykle stalowe wanny z tworzywowym wypełnieniem.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Odtłuszczanie

    Na zjawisko „pittingu” może mieć również wpływ proces polerowania, a następnie odtłuszczania detali. Podczas polerowania na detalach pozostają resztki pasty polerskiej, które muszą być ściągnięte przed dalszą obróbką. Zwykle podczas polerowania element mocno się rozgrzewa i resztki pasty polerskiej dosyć mocno przylegają do podłoża. Gdy detal jest jeszcze ciepły, dobrze jest go umyć np. w jakimś rozpuszczalniku. Jak detal wystygnie a pasta zaschnie, to może się okazać, że pomoże już wyłącznie mechaniczne przetarcie lub wręcz ponowne przeszlifowanie. Pozostawienie pasty polerskiej powoduje zanieczyszczenie kąpieli galwanicznej. Ponadto w miejscu, gdzie pasta nie oderwie się podczas odtłuszczania elektrolitycznego, podczas niklowania powstanie „plama” w postaci widocznego materiału podłoża. To dyskwalifikuje detal i źle świadczy o obróbce wstępnej. Zaleca się, by po polerowaniu odtłuścić detal wstępnie w jakimś rozpuszczalniku (np. benzynie ekstrakcyjnej), a następnie przeprowadzić odtłuszczanie elektrolityczne.

    368zxc1.jpg

    Fot. 1. Pitting na powłoce klamki

    Coraz częściej w galwanizerniach stosuje się do odtłuszczania technikę ultradźwiękową. Do wanny galwanicznej z kąpielą odtłuszczającą wkłada się głowicę ultradźwiękową, natomiast moc i czas działania ustawia się na generatorze ultradźwięków. Efekty takiego czyszczenia są bardzo dobre, jednak nie każdy materiał nadaje się do stosowania tej techniki. Dla małych zakładów rzemieślniczych zakup generatora wraz z głowicą ultradźwiękową jest znacznym wydatkiem, mało kto może sobie na to pozwolić. W takiej sytuacji należy znacznie więcej uwagi poświęcić kontroli podczas obróbki wstępnej. Czystość kąpieli galwanicznych jest podstawą dobrych efektów końcowych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...