• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(53)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Gospodarka wodno-ściekowa w zakładach powierzchniowej obróbki metali

    W zakładach powierzchniowej obróbki metali gospodarka wodno-ściekowa zależy od zakresu prowadzonych w nich usług i zastosowanych technologii. Główne zapotrzebowanie na wodę i źródła ścieku generują procesy mycia, płukania i wymiany kąpieli procesowych. Zakłady stają przed zadaniem realizowania zadań produkcyjnych i organizowania gospodarki ściekowej w taki sposób, aby spełniać parametry wymagane przy zrzucie ścieków do kanalizacji i dodatkowo realizować proces zawracania wody procesowej z zachowaniem parametrów najlepszych dla jakości produkcji. W niektórych przypadkach zakłady niewyposażone w instalacje do oczyszczania ścieków ponoszą znaczne koszty ich utylizacji. Wybór rozwiązania jest kwestią indywidualną w zależności od uwarunkowań lokalnych i celów, jakie stawia sobie zakład.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Instalacja w zakładzie powlekania proszkowego

    Firma Nedcoat z holenderskiej grupy Van Gulik Coating specjalizuje się w prowadzeniu procesów powlekania proszkowego produktów ze stali, stali ocynkowanej i aluminium. W 2007 roku zakład ten rozpoczął budowę nowej linii produkcyjnej do powlekania proszkowego elementów wielkogabarytowych. Linię tę z powodzeniem uruchomił już na początku 2008 roku. Nowa inwestycja umożliwia prowadzenie procesu proszkowego nanoszenia powłok na elementy o długości 14,5 m i maksymalnej wadze 18 ton. Linia produkcyjna wyposażona jest w tunel natryskowy, gdzie zachodzi wstępna obróbka elementów poddawanych obróbce.

    W tunelu natryskowym prowadzone są kolejno procesy:

    - Kwaśne odtłuszczanie/trawienie

    - Płukanie wodą odsoloną

    - Chromianowanie

    - Płukanie wodą odsoloną

    564271.jpg

    W trakcie projektowania linii produkcyjnej oszacowano zapotrzebowanie na wodę na poziomie około 2m3/h. W tym momencie inwestor, mając na uwadze zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych i potrzebę redukcji emisji zanieczyszczeń do środowiska, zdecydował o konieczności doposażenia linii w układ ograniczający zużycie wody. Tu swoje wieloletnie doświadczenie i technologię zaproponowała firma EnviroChemie. Zaprojektowane rozwiązanie, umożliwiające zawrócenie wody w obiegu zamkniętym i kompletny automatyczny system podczyszczania ścieków z wanien procesowych oraz powstających po regeneracji stacji odsalania, zagwarantował zamkniętą gospodarkę wodno-ściekową na całej linii przygotowania powierzchni. Takie rozwiązanie pozwoliło klientowi podjąć decyzję o inwestycji i dało pewność obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

    Zaproponowana technologia w połączeniu z linią produkcyjną została dopracowana w oparciu o 30-letnie doświadczenie firmy EnviroChemie, zdobyte przy realizacji ponad 100 urządzeń do oczyszczania ścieków zrealizowanych w branży obróbki powierzchni i ponad 9500 instalacji w różnych dziedzinach przemysłu. Dostarczane urządzenia bazują na standardowej technologii Split-O-Mat, jak również w przypadku instalacji indywidualnych na technologii Envochem COL, której wydajność sięga do 20 m3/h.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...