Wariant II
Realizacja drugiego wariantu polegającego na zawróceniu wody z wybranych procesów technologicznych do produkcji wymaga zastosowania bardziej złożonej technologii, która pozwoli utrzymać jakość wody procesowej w obiegu zamkniętym w bardzo wysokiej jakości.
Przykładem zastosowania tej technologii, może być zakład Koppers Koatings, Montfoort w Holandii.
Opis przykładowej instalacji (wariant II):
Woda płucząca z procesu powierzchniowej obróbki elementów stalowych i aluminiowych jest doprowadzana do zbiornika buforowego. Następnie jest podawana ze stałym natężeniem przepływu w technologii ENVOCHEM® ION kolejno na filtr dwustopniowy, filtr węgla aktywnego, wymiennik kationowy i dwa wymienniki anionowe. W wyniku tej obróbki woda płucząca posiada przewodność ok. 20 mS/cm, tak więc może zostać ponownie użyta w procesie płukania. Odpływy po regeneracji wymienników i kąpiele procesowe wymagają oczyszczania na oddzielnym urządzeniu, a pozostałości oddawane są utylizacji.
Podsumowanie
Zakłady zajmujące się powierzchniową obróbką metali, w których powstają ścieki i które stoją przed zadaniem uregulowania kwestii ich oczyszczania mogą skorzystać z dwóch kierunków wskazanych w artykule. Po pierwsze podczyszczać ścieki w technologii SPLIT-O-MAT® przed zrzutem do kanalizacji, aby spełnić stawiane warunki odprowadzania ścieków.
Po drugie zamykać obiegi wodne w celu zmniejszenia zużycia wody w zakładzie i zwiększenia innowacyjność produkcji. Najważniejsze jest jednak, aby zainstalowane urządzenie niezawodnie spełniało zadanie i nie było obciążeniem dla obsługi oraz kadry zarządzającej zakładem.
Przedstawiona technologia SPLIT-O-MAT® ze zrzutem ścieków do kanalizacji gwarantuje stabilność procesu, niezawodność pracy i przez zautomatyzowany proces nie obciąża obsługi. Jest to rozwiązanie, które dzięki dokładnie rozpoznanemu procesowi dopracowanemu w najmniejszych szczegółach sprawdza się znakomicie w małych i średnich zakładach, gdzie liczy się pewność i jakość technologii.
Tomasz Fortuński
Lech Iwaniuk
Komentarze (0)