• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Urządzenia Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    W wielu dziedzinach przemysłowego lakierowania na mokro znacząco zwiększa się liczba odcieni kolorów wymaganych przez konsumentów. Zwłaszcza w przemyśle samochodowym i u jego kooperantów liczba odcieni barw stosowanych w linii lakierniczej, stwarza konieczność zastosowania automatycznej techniki zmiany lakierów. Oprócz tego występuje dążenie, aby ze względów ekologicznych i ekonomicznych, zminimalizować straty lub zużycie lakieru i środków do płukania linii. Do dokładnego dozowania materiałów stosuje się precyzyjne pompy zębate. Media są przy tym zwykle doprowadzane do pompy zębatej systemem przewodów i dalej są kierowane również przewodem do aplikatora.

    Zmiana lakieru jest połączona z usunięciem materiału znajdującego się w przewodach przed i za pompą.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W celu uniknięcia strat materiałowych w technice lakierniczej opracowano szereg systemów. Stosowany w nich czyszczak(1) ze stacją odbiorczą i nadawczą, jest przetłaczany pomiędzy aplikatorem i pompą zębatą, za pomocą środka używanego do płukania, a materiał odprowadzany jest przez otwarty przewód obejściowy z powrotem do przewodu zasilającego.

    W tych systemach konieczne jest stosowanie dodatkowego urządzenia pomiędzy zespołem zmiany mediów i pompą zębatą, aby zapewnić zawracanie materiału do obiegu.

    W systemie dozowania firmy Reiter z reguły nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt. Zadanie przetłaczania materiału znajdującego się pomiędzy zespołem zmiany materiału i aplikatorem z powrotem do przewodu zasilającego jest wykonywane przez zmianę kierunku obrotów pompy dozującej. Dodatkowo słup materiału jest poddawany naciskowi sprężonego powietrza albo rozpuszczalnika.

    Po procesie odzysku materiału następuje skrócony cykl płukania, a proces zmiany koloru lakieru kończy się wprowadzeniem lakieru o nowej barwie. Nie powoduje to wydłużenia czasu potrzebnego normalnie na zmianę kolory lakieru.

    Zwykle odzyskuje się 75% lakieru znajdującego się w przewodzie. Dzięki temu czas amortyzacji urządzenia wynosi tylko kilka miesięcy.

    Zalety

  • możliwe jest stosowanie węży lakierniczych o mniejszej średnicy nominalnej i tym samym o mniejszej pojemności

  • nie jest konieczne używanie czyszczaka

  • możliwe jest wykorzystanie zalet pompy zębatej

  • możliwa jest łatwa rozbudowa już działającego urządzenia

  • nie są konieczne żadne dodatkowe sensory.

    Dziedziny zastosowania

  • systemy robotów lakierniczych, urządzenia podnoszące

  • stanowiska do lakierowania ręcznego

  • lakiery rozpuszczalnikowe, wodne i podstawowe, utwardzacze

  • pistolety natryskowe, wysokoobrotowe systemy natryskowe.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...