Fotoinicjatory są punktem wyjścia dla wiązania się spoiwa UV. Powierzchnie farb mokrych mogą być utwardzane przez promieniowanie światła w specyficznym spektrum (światło UV, długość fali między 100 a 380 nm) z odpowiednim natężeniem. Światło jest wchłaniane przez fotoinicjator i następuje formowanie się pierwiastków, ponieważ występuje rozdzielenie fotoinicjatora. Pierwiastki te reagują z pewną grupą (głównie z podwójnymi akrylowymi spoiwami), gdzie następuje reakcja wiązania spoiw UV.
Niewłaściwe łączenie się kolorów
Pigmenty absorbują specyficzne spektrum światła, podobnie jak fotoinicjatory. Jest to powód dla którego widzimy barwy. Pigmenty pochłaniają większość widzialnego spektrum światła (długość fali: 380-780 nm). Możemy zobaczyć różne kolory, ponieważ pigmenty absorbują różne długości fal. Czasami pigmenty koloru mogą pochłaniać część promieni UV z wysyłanego spektrum światła. Problem ten jest fenomenem. Wraz z niedostatecznym utwardzaniem powoduje niewłaściwą jakość powłoki. Fotoinicjator i pigment koloru powinny być czułe na światło, ale nie powinny rywalizować lub przynajmniej w najmniejszym stopniu.
Żółknięcie
Może mieć miejsce podczas używania specyficznych fotoinicjatorów. Przez większą część czasu fotoinicjatory działają sprawnie i odpowiednio, jeśli chodzi tylko o utwardzanie żywic. Żółknięcie jest jednak dużym problemem, jeżeli chodzi o kryteria koloru. A obecnie jest to jedno z ważniejszych kryteriów.
Siłą produktów oferowanych klientom jest ich wygląd. Jest to pierwszy element, na podstawie którego dokonywana jest selekcja danego konkretnego wyrobu. Dlatego tak wiele uwagi poświęca się właściwemu doborowi kolorów, jak również - w coraz większym stopniu - jakości nanoszonych farb. Z tego względu przed rynkiem farb stoją wysokie wymagania ich użytkowników. Dlatego tak ważne jest, aby rozwijać przemysł farb zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami klientów. Między innymi z tego powodu dział farb UV będzie bardzo ekspansywnie rozwijającą się gałęzią farb. Najważniejszym elementem tego rozwoju będzie znalezienie takiej technologii mieszania koloru farb UV, która da podobnie szerokie wyniki w ilości istniejących odcieni farb na rynku farb wg palety RAL.
Mark Loodewijk
ECCS - Saxion
Tel. +31 (0) 53 4871 130
Za: "besserlackieren!" 2003 nr 11, s. 16
Tłum. Anna Laskowska
Bakterie utylizacyjne?
Co zrobić, gdy do środowiska dostaną się np. rozpuszczalniki MTBE, należące do najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych do usunięcia zanieczyszczeń. Dzisiaj rozpuszczalniki te znajdują się niestety niemal wszędzie: w śladowych ilościach występują nawet we wszystkich zasobach wody pitnej.
Komentarze (0)