Od jakiegoś czasu w zakresie instalacji malowania proszkowego wyraźnie rysuje się zapotrzebowanie na systemy do częstej zmiany kolorów. Dotyczy to zarówno malarni usługowych, jak i linii pracujących w firmach produkcyjnych, wytwarzających wiele rodzajów detali w różnych kolorach.
Każda zmiana koloru w takiej linii związana jest z okresem przestoju malarni, co z kolei pociąga za sobą koszta. Jest to szczególnie dotkliwe w przypadku instalacji automatycznych o dużym przepływie materiału.
Rys. 1 - Schemat struktury typu "sandwich"
W trakcie typowej procedury zmiany koloru wykonywane są następujące grupy czynności:
W związku z czasochłonnością ręcznego wykonywania tych czynności, od lat wprowadzane są różnego rodzaju rozwiązania pozwalające na zautomatyzowanie niektórych operacji, bądź jeżeli nie jest to możliwe, skrócenie czasu ich trwania. Ważnym elementem jest dobór odpowiedniego materiału kabiny oraz jej konstrukcja. Jako materiał konstrukcyjny stosowano m.in. stal, materiały dielektryczne (np: PVC) a nawet szkło. Najpopularniejszą ostatnio strukturą jest "sandwich" dielektryczny z PVC. W konstrukcjach tego typu przyleganie elektrostatyczne proszku do ścianek kabiny jest znacznie zredukowane, co zdecydowanie ułatwia proces czyszczenia.
Kolejnym aspektem jest minimalizacja osadzania się proszku na podłodze. Stosuje się zróżnicowane rozwiązania: pochyłą podłogę, zgarniacze podłogowe, odsysanie proszku przez otwory lub szczeliny w podłodze, odmuch podłogi oraz kombinacje tych systemów.Najnowszym rozwiązaniem skracającym czas zmiany koloru są systemy odmuchu ścian kabiny.
Rys.2 - System odmuchu ścian kabiny Lotus
W najmłodszym produkcie firmy ADAL - samoczyszczącej kabinie typu Lotus zastosowano strukturę typu "sandwich" dielektryczny, system odmuch podłogi z odsysaniem przez szczelinę w podłodze, oraz rewolucyjne, opatentowane rozwiązanie - opuszczany dach zapewniający odmuch ścian kabiny. Dodatkowo gniazdo oparte na tym typie kabiny wyposażone jest w system automatycznego odmuchu pistoletów.
Rys. 3 - Gniazdo malowania proszkowego z kabina typu "lotus"
Rys. 4 - Ekran procedury zmiany koloru systemu CompuCoat
Biorąc pod uwagę nacisk kładziony obecnie na redukcję czasu zmiany koloru, należy się spodziewać dalszego rozwoju istniejących rozwiązań oraz postępującej automatyzacji wykonywanych czynności.
Witold Prószyński
ADAL Sp. z o.o. - Adamówek
www.adal.com.pl
Komentarze (0)