• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(32)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 6

    Dla producentów ciężkich pojazdów powłoki malarskie mogą być ważnym sposobem zwiększenia konkurencyjności (lub jej utraty). Powłoki o wysokiej jakości, dobrze naniesione, pozwalają na projektowanie wykończeń, które przyciągają wzrok. Mogą one zarówno chronić pojazdy, jak i zwiększyć ich wartość przy odsprzedaży. Mogą również przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji i zwiększenia jej wydajność. Wszystko to jest jednak uzależnione od dokładnego zachowania prawidłowych warunków aplikacji.

    Otrzymywanie nowoczesnych powłok malarskich wymaga zrozumienia technologii aplikacji, która rozwija się tak samo jak rozwija się technologia farb. Odchodzenie od farb rozpuszczalnikowych starego typu jest spowodowane zarówno przez wymagania ochrony środowiska jak i poprzez rosnące wymagania jakościowe. Współczesne powłoki malarskie mogą dawać lepsze efekty przy jednocześnie mniejszym wpływie procesu malowania na środowisko.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obecnie wykorzystywane są różne technologie alternatywne takie jak: farby proszkowe, farby z dużą zawartością części stałych (high solid) oraz farby wodorozcieńczalne. Dla większości OEMów (Original Equipment Manufacturer) farby wodorozcieńczalne (water borne coating, WBC) są najbardziej przydatne ze względu na spełnianie wymagań ochrony środowiska i łatwość stosowania. Należy jednak pamiętać, że technologia ich stosowania różni się od farb rozpuszczalnikowych (solvent borne coating, SBC) w kilku istotnych aspektach.

    Typowym przykładem systemu WBC może być dwuskładnikowy (2K) podkład epoksydowy pokryty dwuskładnikową poliuretanową farbą nawierzchniową, nakładany na idealnie przygotowane podłoże. Do osiągnięcia pełnego sukcesu przy aplikacji takiego systemu wymagane jest zrozumienie specyfiki tak nietypowego związku chemicznego, jakim jest woda. Ma to wpływ na przygotowanie powierzchni, transportowanie, natryskiwanie, suszenie i usuwanie pozostałości.

    Czysty start


    Farby najlepiej jest nanosić na czyste i chemicznie ustabilizowane podłoże - wymaganie to jest krytyczne dla farb wodorozcieńczalnych. Farby rozpuszczalnikowe mogą pokryć i zaabsorbować pewną ilość tłustych zanieczyszczeń na powierzchni, natomiast nawet najmniejsze zatłuszczenie będzie wpływało na farby wodorozpuszczalne. Dlatego staranne odtłuszczanie jest konieczne dla takiego typu farb, a fosforanowanie jest ze wszech miar zalecane. Wybór sposobu przygotowania powierzchni jest bardzo istotny, ponieważ optimum właściwości antykorozyjnych i odporności mechanicznej wynika z właściwego połączenia pary: starannie przygotowana powierzchnia - właściwa warstwa podkładowa.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...