• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(32)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 6

    Próby lepkości przed natryskiwaniem tradycyjnie opierają się na pomiarze czasu w kubkach pomiarowych posiadających kalibrowany otwór, przez który wypływa farba pod wpływem sił grawitacji. Ten prosty system nie działa poprawnie w przypadku farb wodorozcieńczalnych. Aby zmierzyć lepkość w warunkach natryskiwania konieczne jest zastosowanie lepkościomierza rotacyjnego, który poddaje farbę siłom ścinającym podobnym do tych, jakie występują podczas natryskiwania. Czasami konieczny jest również pomiar pH, ponieważ jego zmiana może wpływać na lepkość i żywotność farby.

    Natryskiwanie bez tajemnic


    Efektywne natryskiwanie wymaga wysokiego poziomu atomizacji farby i wysokiej wydajności przenoszenia farby na malowany element - wymagania te, niestety, mogą być przeciwstawne. Systemy natrysku z największą wydajnością to hydrodynamiczny wspomagany powietrzem lub system HVLP - wysokiej objętości i niskiego ciśnienia (high volume, low pressure). Oba te systemy mają jednak tendencję do gorszej atomizacji z efektem obniżenia jakości powierzchni. System hydrodynamiczny z osłoną powietrza jest najczęściej stosowaną metodą aplikacji dla ciężkich pojazdów, często w połączeniu z natryskiem elektrostatycznym (ES). Pozwala to wspomóc zarówno atomizację, jak i efektywność przenoszenia, dzięki działaniu sił przyciągania elektrostatycznego i powierzchniowego naładowania cząstek farby.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Woda stawia jednak kolejną przeszkodę - swoją wysoką przewodność elektryczną. Systemy ES przenoszą ładunki na natryskiwane cząstki farby zwykle przy 90kV. Naładowane cząstki farby utrzymują się oddzielnie w natryskiwanej chmurze, a jednocześnie są przyciągane przez uziemiony element malowany. Takie napięcie może być stosowanie bezpiecznie, dzięki zastosowaniu izolacji lub wydzieleniu systemu aplikacyjnego albo (bardziej zwyczajnie) przez użycie systemu stopniowego, który automatycznie zapewnia doładowanie elektrostatyczne lub wyłącza blok napięciowy na czas zasilania sprzętu. Przy natrysku ręcznym ładunek elektryczny jest często podawany zewnętrznie - za wylotem dyszy.

    Powracając do zagadnień lepkości - czy farby wodorozcieńczalne wymagają specjalnego traktowania, aby uformować prawidłowy obłok natryskiwanej farby? Równie istotne jak wewnętrzna wysoka lepkość farby jest wysokie napięcie powierzchniowe wody, które powoduje, że potrzeba znacznie więcej energii żeby rozdzielić farbę na drobne krople.

    Rozwiązanie tego problemu zostało osiągnięte dzięki potrzebie bardzo dokładnego wymieszania składników mieszanek dwuskładnikowych, w celu zapewnienia ich pełnego przereagowania, które rozpoczyna się zaraz po ich zmieszaniu. Niewielki mieszalnik w kształcie śruby Archimedesa zamontowany na linii wypełnia właściwie swoją rolę i zapobiega problemom przekroczenia czasu życia mieszaniny, zapewniając, że farba jest wymieszana i zaaplikowana w ciągu kilku sekund. Podkłady epoksydowe 2K mieszają się względnie łatwo i użycie jednego mieszalnika śrubowego jest wystarczające. Farby nawierzchniowe poliuretanowe 2K mogą wymagać 2 lub 3 mieszalników w szeregu, aby przełamać wewnętrzną hydrofobową naturę niektórych izocyjanianów. Duży nakład energii i sił ścinających od mieszalników i pomp zapewnia dobrą atomizację farby na dyszy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...