• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(32)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 4 z 6

    Użycie mieszalników zainstalowanych w linii jest szczególnie polecane dla farb wodorozcieńczalnych, ponieważ w przeciwieństwie do rozpuszczalnikowych, ich lepkość nie rośnie znacząco przy zbliżaniu się do końca czasu użytkowania. Zachodzi, co prawda, ten sam wzrost masy cząsteczkowej polimerów, ale bez zauważalnego wzrostu lepkości, szczególnie dla farb podkładowych, ponieważ lepkość dyspersji zależy przede wszystkim od lepkości fazy ciągłej. Właściwości użytkowe takiej farby są jednak obniżone i mogą być przyczyną problemów, które ujawniają się później, już po aplikacji.

    Prawidłowe suszenie


    Klienci wymagają jak najkrótszych czasów od nałożenia podkładu do nakładania warstwy nawierzchniowej i do dalszych operacji. Jednak właściwości wody nie są w tym zbyt pomocne. W porównaniu z rozpuszczalnikami w farbach rozpuszczalnikowych woda odparowuje powoli, zwłaszcza w niskich temperaturach. Wymaga także większego nakładu energii do odparowania, a ponadto szybkość parowania obniża się ze wzrostem wilgotności względnej (RH, relative humidity). Rys. 2 przedstawia wpływ wilgotności względnej i temperatury na czasy schnięcia podkładu epoksydowego dwuskładnikowego.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dla małych detali, które mogą być wygrzewane, problem nie ma znaczenia. Natomiast duże elementy, schnące na powietrzu, wymagają odpowiednich wartości wilgotności RH i temperatury w czasie trwania procesu. W Europie środkowej i północnej zawierają się one zwykle w przedziale 50÷80% RH i 20÷30°C, ale niewielkie zmiany w recepturach pozwalają dostosować farby do aplikacji w innych warunkach. Generalnie, zwłaszcza przy dużej wilgotności, większe znaczenie ma zwiększenia przepływu powietrza suszącego niż niewielki wzrost jego temperatury. Konieczne jest jednak zapewnienie przepływu powietrza czystego, wolnego od kurzu i nie zakłócającego procesu natryskiwania.


    Rysunek 2. Wpływ warunków na czasy suszenia dla podkładu epoksydowego 2K.

    Jak widać na rys. 2, w normalnej temperaturze otoczenia nie jest praktycznie możliwe nakładanie kolejnej warstwy na epoksydowy podkład wodorozcieńczalny lub jego utwardzenie - jak jest to możliwe dla niektórych farb rozpuszczalnikowych. Musi upłynąć nieco czasu pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw lub - alternatywnie - należy wprowadzić sekcję podsuszania z ogrzewaniem i wymuszoną wentylacją w celu uzyskania wymaganego czasu pomiędzy malowaniami.

    Ważne są również końcowe etapy tworzenia się powłoki przed jej ostatecznym wyschnięciem i utwardzeniem. Farby wodorozcieńczalne zawierają niewielką ilość specjalnych rozpuszczalników, tzw. ko-solwentów. Mają one kluczową rolę w tworzeniu się ostatecznej powłoki. Jest to kolejny powód, dla którego konieczne jest zachowanie wymaganych przedziałów procesowych, tak aby zapewnić, że ko-solwenty nie wyparują zanim nie spełnią swoich zadań w formowaniu powłoki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...