• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  03.08.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 1 minuta

    Fiński producent powłok Teknos zainstalował panele słoneczne w swoim zakładzie produkcji farb w Rajamäki w Finlandii. Wykorzystanie energii słonecznej jest jednym z działań firmy mających na celu zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Oprócz przejścia na odnawialne źródła energii, celem firmy jest ogólne zmniejszenie zużycia energii we wszystkich zakładach.

    − Zrównoważony rozwój zawsze odgrywał bardzo ważną rolę w strategii Teknos, dlatego instalacja paneli słonecznych była dla nas ważnym i konkretnym działaniem − mówi Petri Holm, kierownik operacyjny w fabryce w Rajamäki. 

    W Rajamäki Teknos produkuje farby proszkowe i wodorozcieńczalne farby ciekłe. Zastosowanie nowych paneli słonecznych pokryje do 2% zużycia energii w całej fabryce. Oznacza to, że większość procesów chłodzenia w fabryce może być zasilana energią słoneczną. Roczne oszczędności energii elektrycznej w fabryce na poziomie 2% są porównywalne z rocznym zużyciem energii przez około dziesięć domów jednorodzinnych ogrzewanych energią elektryczną.

    Dach fabryki w Rajamäki został odnowiony pod kątem paneli słonecznych na przełomie 2022 roku. Obecnie na dachu znajduje się prawie 600 potężnych paneli słonecznych, które każdego roku pokrywają całkowitą moc 210 kW i produkują 180 MWh odnawialnej energii krajowej do bezpośredniego użytku fabryki. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Techniczno-ekonomiczny cykl życia paneli wynosi około 35 lat, podczas których panele mogą obniżyć emisję CO2 do 15 tys. kilogramów rocznie. Ilość ta odpowiada emisji podczas przejechania przez samochód 100 tys. km. W przyszłości firma Teknos będzie nadal planować i wdrażać nowe strategie oszczędzania energii.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...