Najważniejsze funkcje portalu to:
- zarządzanie użytkownikami w danej organizacji (przydzielanie uprawnień, dodawanie użytkowników),
- wspomaganie wymiany informacji – dokonywanie rejestracji wstępnej, fora wymiany informacji o substancjach, zapytania,
- przedkładanie dossier przygotowanych w IUCLID 5 (np. rejestracyjnych),
- przedkładanie on-line dossier z mniejszą ilością wymaganych informacji takich, jak: zgłoszenia klasyfikacji, zgłoszenia informacji i raportów bezpieczeństwa chemicznego przez dalszych użytkowników,
- generowanie i zarządzanie fakturami.
Korzystanie z systemu REACH-IT wymagać będzie od użytkowników (producenci, importerzy itd.) dostępu do Internetu i przeglądarki internetowej, natomiast IUCLID 5 jest dostępny za darmo do pobrania ze strony internetowej. Działanie systemu REACH-IT oraz całości rozporządzenia WE nr 1907/2006 będzie można spróbować ocenić i podsumować po pierwszych kilku latach działalności. Wiele przepisów wyżej wymienionego rozporządzenia będzie dopiero obowiązywać, a cały system w pełni wdrożony będzie działać w 2022 roku (rys.2).
Dziś rzuca się w oczy ogrom pracy, jaki należy wykonać, aby przygotować się do wdrożenia rozporządzenia REACH w każdym przedsiębiorstwie. Niby rejestracja dotyczy tylko substancji, ale i preparaty stanowiące większość produktów chemicznych wprowadzanych do obrotu w Polsce wymagają uwagi. Samo przygotowanie do wstępnej rejestracji, oparte na dokładnej analizie systemu produkcji stosowanych substancji do produkcji, końcowego produktu oraz drogi dostaw wymaga ogromnego nakładu prac i kosztów, a co dopiero przygotowanie do rejestracji właściwej związanej ze stworzeniem dossier rejestracyjnego, przeprowadzenie badań lub zakupu praw do wyników badań oraz przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa chemicznego. Koszty tę podawane są przez wiele instytucji szacunkowo, bo nikt nie jest w stanie w tej chwili jasno określić ich wartość. Pewnym jasnym punktem na tym zachmurzonym niebie jest niedawno opublikowane rozporządzenie Komisji WE nr 340/2008 w sprawie opłat i należności wnoszonych na rzecz Europejskiej Agencji Chemikaliów na rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), jasno mówiące o kosztach rejestracji oraz dające możliwości ograniczenia kosztów rejestracji dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla grup wspólnie rejestrujących jedną substancje, wprowadzając opłaty ulgowe. Na zakończenie chciałbym Państwa przestrzec, szczególności tych, którzy może będą musieli zająć się rejestracją wstępną przed odkładaniem wdrażania rozporządzenia REACH na późniejszy okres, gdyż czas biegnie szybko, a obowiązki się nie zmniejszą i terminy nie przesuną.
Komentarze (0)