• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(58)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Lakierowanie polipropylenu

    Nową generację gruntów i emalii jednowarstwowych do lakierowania polipropylenu bez konieczności przygotowania wstępnego, jakim jest np. opalanie, opracowała firma POLYSIL. Otwierają się nowe perspektywy i sposoby na uzyskanie wymiernych oszczędności w procesie lakierowania polipropylenu.

    Korzystne właściwości mechaniczne sprawiają, że PP jest obok PE najbardziej rozpowszechnionym, stosowanym na masową skalę tworzywem sztucznym. Obecnie światowa roczna produkcja PP wynosi ok. 40 mln ton, z czego ok. 7 mln ton produkowane jest w Europie. Cena PP jest niższa o ok. 40 proc. od ABS, którego powszechne stosowanie generowały dotąd w znacznej mierze problemy z lakierowaniem PP.

    688qw01.jpg

    Dwuskładnikowe lakiery jednowarstwowe.

    Przyczepność powłok lakierniczych i kleju na niepolarnych tworzywach sztucznych, jakim jest np. polipropylen, z reguły uzyskiwana była tylko po przygotowaniu wstępnym (m.in. opalanie, fluorowanie). Przygotowanie wstępne pociąga za sobą koszty i trudności związane z dodatkowym sprzętem i obróbką. Z opalaniem związane jest również ryzyko jakości przez powstawanie cieni (przy skomplikowanej geometrii) oraz braku wizualnego rozpoznania błędów. Alternatywne metody fluorowania i przygotowania plazmy są lepsze niż opalanie, ale droższe. Powoduje to, że obróbka wstępna wiąże się z kosztami, komplikacjami i ryzykiem jakościowym. Niezależnie od kosztownych instalacji potrzebnych do przeprowadzenia opisanej metody, koszt nałożenia powłoki zwiększa się na skutek wprowadzenia kolejnego etapu roboczego. Z kolei przy zlecaniu obróbki przygotowawczej podmiotom zewnętrznym dochodzą dodatkowo koszty transportu i logistyki. Dodatkowym problemem jest to, że osiągnięta tą metodą aktywacja powierzchni nie jest stabilna. Skutkiem tego jest ograniczona trwałość magazynowanych elementów.

    688qw02.jpg

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Dwuskładnikowy lakier 1-warstwowy Flipflop.

    Odpowiedzią na powyższe problemy są nowe lakiery firmy POLYSIL. Produkty zawierają składniki, które polaryzują powierzchnię bezpośrednio po naniesieniu, następującym przy pomocy tradycyjnej techniki lakierniczej. Z płynnego jeszcze materiału lakierniczego na powierzchni polipropylenu deponowane są hetero-atomy. Dochodzi do silnych oddziaływań i wiązań, prowadzących do wyjątkowo mocnej i stałej przyczepności lakieru na powierzchni PP. Koszty powłok uzyskanych na PP nie są teraz wyższe niż tych na ABS.

    Prace badawczo-rozwojowe doprowadziły do opracowania szeregu produktów, jak:

    - 1-składnikowy grunt pod wszystkie typy lakierów

    - 1-składnikowy lakier 1-warstwowy lub basecoat

    WYDANIE 2(58)/2009