
Lakierowanie polipropylenu
Nową generację gruntów i emalii jednowarstwowych do lakierowania polipropylenu bez konieczności przygotowania wstępnego, jakim jest np. opalanie, opracowała firma POLYSIL. Otwierają się nowe perspektywy i sposoby na uzyskanie wymiernych oszczędności w procesie lakierowania polipropylenu.
Korzystne właściwości mechaniczne sprawiają, że PP jest obok PE najbardziej rozpowszechnionym, stosowanym na masową skalę tworzywem sztucznym. Obecnie światowa roczna produkcja PP wynosi ok. 40 mln ton, z czego ok. 7 mln ton produkowane jest w Europie. Cena PP jest niższa o ok. 40 proc. od ABS, którego powszechne stosowanie generowały dotąd w znacznej mierze problemy z lakierowaniem PP.
Dwuskładnikowe lakiery jednowarstwowe.
Przyczepność powłok lakierniczych i kleju na niepolarnych tworzywach sztucznych, jakim jest np. polipropylen, z reguły uzyskiwana była tylko po przygotowaniu wstępnym (m.in. opalanie, fluorowanie). Przygotowanie wstępne pociąga za sobą koszty i trudności związane z dodatkowym sprzętem i obróbką. Z opalaniem związane jest również ryzyko jakości przez powstawanie cieni (przy skomplikowanej geometrii) oraz braku wizualnego rozpoznania błędów. Alternatywne metody fluorowania i przygotowania plazmy są lepsze niż opalanie, ale droższe. Powoduje to, że obróbka wstępna wiąże się z kosztami, komplikacjami i ryzykiem jakościowym. Niezależnie od kosztownych instalacji potrzebnych do przeprowadzenia opisanej metody, koszt nałożenia powłoki zwiększa się na skutek wprowadzenia kolejnego etapu roboczego. Z kolei przy zlecaniu obróbki przygotowawczej podmiotom zewnętrznym dochodzą dodatkowo koszty transportu i logistyki. Dodatkowym problemem jest to, że osiągnięta tą metodą aktywacja powierzchni nie jest stabilna. Skutkiem tego jest ograniczona trwałość magazynowanych elementów.
Odpowiedzią na powyższe problemy są nowe lakiery firmy POLYSIL. Produkty zawierają składniki, które polaryzują powierzchnię bezpośrednio po naniesieniu, następującym przy pomocy tradycyjnej techniki lakierniczej. Z płynnego jeszcze materiału lakierniczego na powierzchni polipropylenu deponowane są hetero-atomy. Dochodzi do silnych oddziaływań i wiązań, prowadzących do wyjątkowo mocnej i stałej przyczepności lakieru na powierzchni PP. Koszty powłok uzyskanych na PP nie są teraz wyższe niż tych na ABS.
Prace badawczo-rozwojowe doprowadziły do opracowania szeregu produktów, jak:
- 1-składnikowy grunt pod wszystkie typy lakierów
- 1-składnikowy lakier 1-warstwowy lub basecoat