• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(29)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Motoryzacja

    ponad rok temu  01.05.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 4

    Jakie musimy spełniać wymagania jakościowe?


    Wymagania jakościowe stawiają odbiorcy wyrobów. Często też stawiajš wymagania, co do rodzaju stosowanej farby oraz przygotowania powierzchni. Czasami tylko podają wymagania technicznego odbioru wyrobów. Od postawionych wymagań zależy dobór technologii przygotowania powierzchni.

    Na ten temat nie będę się rozwodził. Najlepszym wyjściem jest skonsultowanie się z jednym z dostawców procesów przygotowania powierzchni i skonsultowanie procesu technologicznego. Na tym etapie można określić niezbędne etapy obróbki chemicznej, dobrać produkty, wykonać niezbędne testy jakościowe oraz przeprowadzić wstępnš kalkulację kosztów procesu. Warto porównać ze sobą różne propozycje techniczne, bowiem oferty dostawców często się od siebie znacznie różnią. Jest to także szansa skorzystania z najnowszych rozwišzań oraz doświadczeń.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Czas to pieniądz


    Kilka słów o czasie procesu. Czas jest bardzo istotnym parametrem procesu, choć czasami niedocenianym. Determinuje on wydajność linii, elastyczno�ć linii dobrze dobrane czasy procesów zmniejszają możliwość powstawania błędów. Jak bardzo jest istotne zaplanowanie czasu dla poszczególnych operacji, pozwolę pokazać na dwóch przykładach:

    Linia przygotowania powierzchni została zaprojektowana do produkcji elementów o dużych gabarytach. Proces składał się z dwóch etapów fosforanowania żelazowego, każdy po 2 min, 2 stref płukania, pasywacji i płukania wodą zdemineralizowaną.

    Wszystko zostało zaprojektowane zgodne ze sztuką, gdyby nie jeden drobiazg. Otóż, ze względu na wymiary elementów, projektant wyliczył odpowiednio długie strefy pomiędzy kąpielami. Czas przej�cia przez strefę odcieku wynosił aż 4 min. Całkowity czas kontaktu z kšpielami fosforanujšcymi wynosił w sumie 12 min, co znaczšco utrudniało prawidłowe ustawienie procesu. Jednym z rozwišzań mogłoby być zastosowanie odtłuszczania alkalicznego, płukania, fosforanowania żelazowego i następnie dalsze etapy pozostały by bez zmian.

    Innym przykładem jest linia przelotowa, w której wstawiono w cišg produkcyjny linię do fosforanowania, suszarkę oraz kabinę automatyczną do lakierowania proszkowego wraz z piecem lakieru. Wszystko byłoby w porzšdku, ale nie przewidziano, że niektóre detale będš wymagały ręcznych poprawek w kabinie lakierniczej. Aby ich dokonać, należało zatrzymać linię. Powodowało to, że jednocześnie zatrzymywały się części w linii przygotowania powierzchni. Czasy przebywania w poszczególnych strefach były znaczšco przekroczone. Tak prowadzony proces uniemożliwiał utrzymanie jakości produkcji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...