Proces UniPrep jest najnowszą, dostarczaną przez firmę Atotech technologią do obróbki wstępnej przed malowaniem proszkowym, pozwalającą wyeliminować szereg problemów związanych z konwencjonalnymi technologiami fosforanowania, a zwłaszcza: tworzeniem się nagaru i szlamu, wysoką temperaturą pracy i dużą ilością ścieków.
Tradycyjna metoda obróbki wstępnej wykorzystuje fosforanowanie żelazowe i cynkowe. Stosowaniu tej metody towarzyszy powstawanie nagaru i szlamu, będących produktem ubocznym reakcji fosforanowania. Szlamy te stwarzają szereg problemów konserwacyjnych, takich jak: zatykanie się dysz natryskowych, odkładanie się nagaru w płuczkach i zatykanie przewodów i pomp.
Technologia UniPrep nie powoduje powstawania szlamu czy nagaru, co pozwala na zaoszczędzenie praco- i czasochłonnych operacji związanych z czyszczeniem dysz, pomp i usuwaniem osadów z wanien procesowych. Technologia UniPrep wykorzystując procesy odtłuszczania powierzchni przy pomocy środków bioaktywnych (ang. bioremediation) i będąc elementem szeroko rozumianej biotechnologii, eliminuje konieczność regularnego zrzucania kąpieli z powodu nagromadzenia się w nich oleju i zanieczyszczeń. Oczyszczanie biologiczne jest procesem naturalnym, współistniejącym z nami w codziennej rzeczywistości. Bakterie spotykane w środowisku naturalnym mają zdolność przetwarzania cząsteczek organicznych w mniej złożone, nieszkodliwe substancje, takie jak dwutlenek węgla i woda. Proces UniPrep wykorzystuje biologiczne oczyszczanie przez mikroorganizmy, w połączeniu z silnie emulgującymi substancjami powierzchniowo czynnymi, do rozłożenia i przetworzenia szerokiej gamy olejów i innych złożonych związków organicznych. Umożliwia to pełniejsze wykorzystanie urządzeń produkcyjnych i eliminuje konieczność zrzutów kąpieli.
Proces UniPrep nie wprowadza silnych substancji chelatujących ani alkilofenylowych związków powierzchniowo czynnych. Obniża to w zasadniczym stopniu koszty związane z obróbką i usuwaniem zużytych kąpieli.Technologia UniPrep zapewnia wszystkie powyższe korzyści w sferze konserwacji i kosztów, przy zachowaniu równej lub wyższej efektywności procesu niż w konwencjonalnych technologiach fosforanowych.
Typowy cykl procesu
Trzyetapowe płukanie natryskowe lub obróbka zanurzeniowa w kąpieli:
1. UniPrep CC-W
• Stężenie: 2-3% objętościowo
• Temperatura: 43 do 50°C*
• Czas: 1-3 minut
• Ciśnienie (dotyczy tylko płukania natryskowego): 14-20 psi (0,95-1,36 atm)
* Temperatura powyżej 50°C wpływa niekorzystnie na aktywność biologiczną.
Komentarze (0)