2. Płukanie wodą
3. UniPrep PP
• Stężenie: 2-4% objętościowo
• Temperatura: Od temperatury otoczenia do 48°C
• Czas: 30-60 sekund
Testy na przyczepność
Przyczepność była badana metodą nacięć (z użyciem taśmy) według normy ASTM D3359.
Skala ocen dla tej próby ma rozpiętość od 5B (najlepsza) do 0B. (najgorsza). Wyniki uzyskiwane w technologii UniPrep konsekwentnie uzyskują ocenę 5B.
Testy korozyjne
Uwaga: Wszystkie płyty były malowane tego samego dnia farbą z tej samej partii produkcyjnej. A następnie jednocześnie poddane próbie w komorze solnej. Różnice w wyglądzie płyt w grupach procesowych ilustrują skalę zróżnicowania właściwą dla każdego z procesów.
Pomalowane płyty zarysowano znakiem „X” i umieszczono w komorze solnej na 168 godzin, zgodnie z normą ASTM B-117. Pod upływie tego okresu, na płyty skierowano strumień sprężonego powietrza pod wysokim ciśnieniem. Operacja ta usuwa wszelkie fragmenty lakieru, które straciły przyczepność podczas ekspozycji w komorze solnej.
Opis typowego producenta stosującego technologię UniPrep
Firma projektuje i produkuje akcesoria wystawiennicze i sklepowe do wszelkich towarów, od artykułów sportowych do płyt CD. Zakład zatrudnia około 600 osób w czterech odrębnych lokalizacjach. W jego największej fabryce funkcjonują dwie automatyczne linie do malowania proszkowego – każda z dwunastoma pistoletami natryskowymi i wyposażeniem do ręcznego poprawiania w miejscach trudno dostępnych. Zakład nakłada powłoki lakiernicze w 20 kolorach, chociaż zdecydowana większości prac wykonywana jest przy użyciu jedynie kilku kolorów.
Wydajność w obróbce wstępnej
Detale wchodzą do pierwszego etapu procesu obróbki wstępnej UniPrep.
Zgodnie ze swoją filozofią ciągłego poprawiania wydajności, firma zmieniła ostatnio swój system obróbki wstępnej. Chociaż stosowała poprzednio z dobrymi wynikami 3-etapowy proces fosforanowania, to niepokoiły ją rosnące koszty energii związane z tą technologią. Dla obniżenia tych kosztów zdecydowano się wdrożyć nową 3-etapową technologię do bezfosforanowej obróbki wstępnej. Jest to technologia UniPrep, dostarczona przez firmę Atotech, obejmująca odtłuszczacz (UniPrep CC-W), płukanie czystą wodą i uszczelniacz bezchromianowy (UniPrep PP). Wyniki zmiany technologii były zauważalne od razu. – Przy technologii fosforanowej trzeba było utrzymywać temperaturę około 66°C. Obecnie temperatury wynoszą między 38 a 49°C. W wyniku tej zmiany, spółka osiągnęła 36% zmniejszenie zużycia gazu.
Komentarze (0)