Urządzenia do czyszczenia na mokro z wykorzystaniem ścierniwa stają się obecnie coraz bardziej interesujące w praktyce przygotowywania powierzchni przed pracami antykorozyjnymi oraz przy konserwacji i renowacji powłok lakierniczych w terenie otwartym, naprawach zbiorników, remontach statków, platform wiertniczych, urządzeń do produkcji, szorstkowania powierzchni farb przed nakładaniem następnych powłok itd. Tego typu obróbka oceniana jest jako ekologiczne, ponieważ ogranicza pylenie na stanowisku pracy do blisko 90% przy prostym zwilżaniu ścierniwa, a oczyszczarki wytryskujące z dyszy zawiesinę ścierniwa w wodzie obniżają pylenie nawet o 95%. Zmniejszają także jego zużycie, a więc ograniczają ilość powstającego odpadu zużywanych ścierniw. Mają tą wyższość nad oczyszczaniem przy użyciu samej wody pod wysokim ciśnieniem, że usuwają tak jak one zdegradowane powłoki i wypłukują z powierzchni „piaskowanych na mokro” z większą wydajnością oraz dodatkowo nadają powierzchni chropowatość.
Rozwiązania techniczne oczyszczania mokrym ścierniwem
Najprostszym rozwiązaniem sposobu „mokrego piaskowania” jest przystawka zraszająca strumień suchego ścierniwa, każdej oczyszczarki („piaskarki”). Najmniej skomplikowaną technicznie jest przystawka zraszająca ścierniwo wodą z sieci wodociągowej, w postaci przedstawionej na fotografii 1. Jest to dysza „Turb’eau”. Zasilana jest wodą wprost z sieci wodociągowej, a mimo to dokładnie zrasza ścierniwo podczas obróbki strumieniowo ścierne powodując zmniejszenie pylenia o 90%.
Fotografia 1. Dysza „Turb’eau” firmy ACF do zraszania ścierniw.
Częściej spotykana w praktyce przemysłowej w Polsce, jest bardziej skomplikowana przystawka zraszająca, spełniająca rolę dyszy (przystawki) zraszającej suche ścierniwo oczyszczarek (piaskarek) typu ,,Wetblast”. Posiada ona 38 litrowy zbiornik dozujący inhibitor korozji oraz pompę sprężającą dziesięciokrotnie ciśnienie wody z sieci wodociągowej, pokazana na fotografii 2.
Fotografia 2. Przystawka zraszająca ,,Wetblast” pokazana bez dozownika inhibitora i pompy podwyższającej ciśnienie wody produkcji firmy CLEMCO.Otoczka wodna obu urządzeń nawet przy stosowaniu wody o podwyższonym ciśnieniu, nie powoduje wzrostu wydajności obróbki strumieniowo- ściernej powierzchni ani spadku ilości zużywanego ścierniwa. Wygodnie jest czasem posługiwać się oczyszczarką o podobnej zasadzie działania do precyzyjnego „piaskowania” (niskociśnieniowego) o nazwie TOPOLINO, posiadającą, też możliwość realizowania niskociśnieniowego hydro oczyszczania na przykład zabytków. Waży ona 30 kg, oraz posiada zbiornik o pojemności 11 litrów, oraz wąż długości 5 metrów.
Komentarze (0)