Urządzenia SYSTEMU TORBO
Interesującym rozwiązaniem jest też system oczyszczania powierzchni zwany „TORBO”, który też zapewnia wyeliminowanie pylenia, pozwala według informacji producenta na dwukrotnie mniejsze zużycie ścierniwa, od metody suchej i czterokrotnie mniejsze niż przy wilgotnym piaskowaniu. Można używać zależnie od potrzeb i inne ścierniwa niemetaliczne oraz nawet ścierniwa wilgotne lub mokre. Poniżej przedstawiam dane wybranych urządzeń firmy TORBO
W materiałach firmy TORBO znajduje się informacja, że po czasie pracy powyżej 200 godzin koszty czyszczenia systemem Torbo są coraz niższe od kosztów suchego piaskowania. TORBO poleca też stosowanie swoich urządzeń w strefie zagrożonej wybuchem.
Przedstawia informacje, że:
Przy piaskowaniu suchym:
• ładunek elektrostatyczny ścierniwa wynosi 5000-10000 V
• ładunek powierzchni wynosi ~ 500 V i wykazuje groźną różnicę potencjałów.Przy piaskowaniu mokrym systemem TORBO natomiast:
- ładunek ścierniwa wynosi 0 V a powierzchni ~500 V, co nie grozi przeskokiem iskry.
Zalecenia technologiczne systemu TORBO są podane w tablicy 3.
Zakres zastosowań systemu TORBO podobny jak podano przy oczyszczarkach Kwikblast.
Zakres zastosowania systemu Kwikblast i systemu TORBO
1. Usuwanie starych zdegradowanych powłok lakierniczych, a szczególnie wykonanych z farb miniowych, chromianowych, z pigmentacją zawierającą kadm oraz farb smołowych, które są niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Istnieje większa niż w innych metodach możliwość wychwycenia szkodliwej substancji oraz powstanie dużo mniejszej ilości odpadu kwalifikowanego jako niebezpieczny przy stosowaniu Systemu®Kwikblast, jak też istnieje realna możliwość dzięki niemu zastosowania bardziej skrawnych niż piasek, czy żużel ścierniw.
2. Usuwanie powłok z tworzyw sztucznych i gumy, oraz oczyszczaniu form i kokili odlewniczych, szklarskich, form wtryskowych i do wyprasek z tworzyw sztucznych oraz gumy.3. Usuwanie azbestu.
4. Usuwanie powłok w przemyśle lotniczym i samochodowym, dobierając odpowiednio ścierniwa i ich granulacje oraz wysokości ciśnienia, stosownie do potrzeb.
5. Usuwanie Graffiti z murów, tynków i środków transportu.
6. Renowacje wszelkiego rodzaju zabytków.
7. Prace w atmosferze zagrożonej wybuchem i zapłonem, gdzie sucha obróbka strumieniowo – ścierna nie jest możliwa, na skutek zjawiska iskrzenia suchych ścierniw, takich jak na przykład śrutów, oraz powstawanie przy suchym piaskowaniu” i kuleczkowaniu kulkami szklanymi ładunków elektryczności statycznej, które mogą być w niedostatecznym stopniu zneutralizowane poprzez uziemienie węża oczyszczarki i całego urządzenia czyszczącego.
Komentarze (0)