Substancje chemiczne, urządzenia i recykling jako rozwiązanie kompleksowe
Lakier z nieprawidłowo polakierowanych części coraz częściej usuwany jest u samego lakiernika. Dostawcy substancji chemicznych oferują dziś kompleksowy serwis w zakresie usuwania lakieru na miejscu. Niniejszy artykuł pokazuje jakie kryteria należy uwzględniać podczas realizacji zadań związanych z usuwaniem lakieru.
Nadrzędnym celem przy wyborze technologii i instalacji jest osiągnięcie wysokiej jakości procesu usuwania lakieru w siedzibie firmy, który będzie także jak najmniej uciążliwy dla środowiska i opłacalny ekonomicznie. Chodzi przy tym o dostosowanie substancji chemicznych, technologii i urządzeń, a także dalszych procesów, do indywidualnych wymagań użytkownika.
Ważne próby wstępne w laboratorium i na stanowiskach kontrolnych
Pierwszym krokiem jest konfekcjonowanie środka do usuwania lakieru na podstawie prób wykonanych w zlewce laboratoryjnej, oznacza to nic innego jak dopasowanie go do materiału oraz do lakieru, który ma zostać usunięty. Następnie zaleca się wykonanie prób z wykorzystaniem części oryginalnych. Aby istniała możliwość przetestowania różnych technologii, dostępne powinny być odpowiednio duże instalacje do usuwania lakieru metodą zanurzeniową oraz przez spryskiwanie. W przypadku zastosowań specjalnych dobrze jest korzystać z instalacji z ultradźwiękiem. W ten sposób można określić przy jakich parametrach klient powinien usuwać lakier w swoim zakładzie i jakie to spowoduje koszty. Taki sposób postępowania przy wyborze odpowiedniego środka do usuwania lakieru został potwierdzony jako bardzo ekonomiczny zarówno przez dostawców technologii, jak również przez zakłady zajmujące się usuwaniem lakieru.Indywidualnie dostosowane środki do usuwania lakieru
Podczas usuwania lakieru metodami chemicznymi korzystać można z całych serii produktów. Procesy chemiczne związane z usuwaniem lakieru można podzielić na przykład na trzy grupy:
- Do usuwania lakieru ze stali wykorzystuje się substancje wodno-zasadowe. Składają się one z mocnego ługu z domieszką organicznych przyspieszaczy procesu usuwania lakieru. Produkty te rozcieńcza się wodą przy stężeniu od 40 do 60 procent objętościowych i stosuje się je w temperaturach od 80 do 100 st. C. W przypadku usuwania lakieru poprzez spryskiwanie stosuje się specjalne, niepieniące się środki do usuwania lakieru na bazie wodno-zasadowej. Przedsiębiorstwom, które w innych obszarach swej działalności stosują już ług potasowy lub sodowy jako przyspieszacze procesu usuwania lakieru, poleca się także dodatki do kolumny odpędowej.
Komentarze (0)