- Usuwanie lakieru z aluminium, części ocynkowanych, metali kolorowych oraz odlewów musi się odbywać z zachowaniem szczególnej ostrożności. W tych przypadkach stosuje się tak zwane miękkie środki do usuwania lakierów na bazie wysokowrzących, niechlorowcowanych rozpuszczalników. Miękkie środki do usuwania lakierów składają się z rozpuszczalników, a oprócz nich także z nieorganicznych przyspieszaczy procesu usuwania lakieru i są stosowane w czystej postaci, tzn. bez dodatku wody. Temperaturę usuwania lakieru można wybrać, w zależności od wymagań, w zakresie od temperatury pokojowej do 80 st. C. Nagrzewanie produktów powyżej 80 st. C jest niedopuszczalne ze względu na temperaturę zapłonu wynoszącą 95 st. C.
Urządzenie do natryskowego usuwania lakieru.
W przypadku zastosowań wymagających wyższej temperatury istnieje jednak możliwość wykorzystania produktów na bazie rozpuszczalników z wyższą temperaturą zapłonu. Produkty te są często wykorzystywane w technologii spryskiwania do usuwania powłok nałożonych metodą elektroforetyczną, gdzie lakier nie jest usuwany płatami, a w postaci proszku. Jeżeli lakier nałożony metodą elektroforetyczną będzie usuwany płatami, wówczas zatka filtr. Wówczas instalację trzeba by ciągle czyścić, co jest bardzo czasochłonne i mogłoby zakłócać pracę instalacji.
Lakier z felg aluminiowych usuwano do tej pory stężonym kwasem siarkowym. Podczas ponownego lakierowania często ujawniały się defekty. Płynie stąd wniosek, iż powierzchnia felgi aluminiowej została naruszona, mimo że nie było tego widać. Możliwe, iż agresywny kwas siarkowy wniknął w materiał, z którego wykonano felgę i zniszczył lakier podczas wypalania. Stosowanie kwasu siarkowego ma też inne wady: utylizacja tegoż kwasu jest coraz trudniejsza, a powstające podczas usuwania lakieru trujące opary tlenku siarki (IV) należy odciągnąć i zneutralizować.Łagodne usuwanie lakieru przy pomocy rozpuszczalników stanowi zatem odpowiednią alternatywę. Proste produkty mogą w tym wypadku powodować zaczernienie odlewu aluminiowego. Proces ten jest spowodowany uwalnianiem się glinu ze stopu, przy czym krzem pozostaje na powierzchni, co skutkuje jej zabarwieniem na kolor czarny. Takiemu efektowi można zapobiec poprzez łagodne usunięcie lakieru. Zaczernione powierzchnie części można rozjaśnić przy pomocy specjalnych środków.
Do usuwania lakieru z kół aluminiowych można wykorzystywać bazujące na rozpuszczalnikach, chroniące materiał środki do usuwania lakieru serii Stripal.
Komentarze (0)