- W przypadku trudnych procesów usuwania lakieru, jak na przykład usuwanie lakieru epoksydowego, wykorzystywany jest środek na bazie kwasu, który stosuje się w postaci nierozcieńczonej, w temperaturach pomiędzy temperaturą pokojową a 50 st. C. Niezależnie od środków do usuwania lakierów z metali, można także nabyć produkty do usuwania lakieru ze szkła, drewna oraz różnych tworzyw sztucznych.
Skuteczna ochrona przed korozją
Odpowiednia naprawa nieprawidłowo polakierowanych części wymaga nie tylko dobrego usunięcia lakieru, ale również odpowiedniej dalszej obróbki. Jeżeli powierzchnia nie jest wystarczająco zabezpieczona przed korozją, wówczas mogą pojawić się problemy przy obróbce wstępnej i ponownym lakierowaniu. Aby temu zapobiec, w przypadku części, które nie są ponownie lakierowane, natychmiast po usunięciu lakieru, można stosować specjalne pasywacje, które przez długi czas chronią przed korozją.
W celu możliwie najszybszego dostosowania procesów usuwania lakieru do indywidualnych potrzeb niezbędne są próby wstępne w laboratorium i na stanowiskach kontrolnych.
I tak na przykład, seria Korpas zapobiega rdzewieniu części stalowych po usunięciu z nich lakieru przy pomocy alkaliów i płukania. Produkty wykazują odczyn od słabego po silnie zasadowy i mogą być wykorzystywane w temperaturach od pokojowej do ok. 60 st. C. Do pasywacji korozyjnej części po obróbce kwasem siarkowym, względnie solnym, można wykorzystać produkty z serii D-Rust-TP. Seria ta bazuje na kwasach, dzięki temu po usunięciu lakieru przy pomocy kwasu można od razu stosować produkty bez potrzeby przepłukiwania wodą. Produkty ponadto usuwają rdzę. Wszystkie produkty do pasywacji to systemy na bazie wody, nie oleju, które można bez problemu utylizować. Inne produkty specjalne polecane są do obróbki części stalowych po usunięciu z nich lakieru w drodze pirolizy.
Tendencja do usuwania lakieru we własnym zakładzie
Po dokonaniu wyboru odpowiednich środków do usuwania lakieru oraz odpowiedniej technologii dalszej obróbki, a także po zakończeniu prób wstępnych, użytkownik wybiera instalację. Wiele przedsiębiorstw eksploatuje już instalacje zanurzeniowe, które na przykład trzeba uzupełnić o moduły do usuwania lakieru z małych części. Inne z kolei, jak na przykład zakłady lakiernicze, chciałyby stopniowo samodzielnie usuwać lakier, aby oszczędzić na kosztach transportu i na czasie, które tracą poprzez usuwanie lakieru u kooperantów. W przypadku błędów lakierniczych coraz popularniejsze jest usuwanie lakieru na miejscu. Do tego celu można nabyć instalacje do usuwania lakieru poprzez spryskiwanie z dodatkowymi modułami płuczącymi, jak również standardowe lub przygotowane indywidualnie urządzenia do zanurzeniowego usuwania lakieru.
Komentarze (0)