Instalacje zanurzeniowe są produkowane zgodnie z ustawą o gospodarce wodnej, można je bez problemu ustawić w miejscu przeznaczenia. Wszystkie uszczelki instalacji wykonane są z teflonu lub podobnych materiałów, przez co są odporne na działanie zasad, kwasów i rozpuszczalników. Układy grzewcze instalacji zanurzeniowych są zabezpieczone specjalnymi termostatami przed przegrzaniem i zbyt niskim stanem cieczy, mogą one być także wykorzystywane w układach do usuwania lakieru przy pomocy rozpuszczalników.
Zamknięty obieg materiału
Dla użytkownika oprócz samego usuwania lakieru istotny jest także bilans ekologiczny, gdyż w stosownych urzędach należy przedłożyć informacje dotyczące tego, jakie materiały zostały wykorzystane w jakich ilościach oraz ile w związku z usuwaniem lakieru powstaje ścieków, zużytego powietrza i odpadów. Dostawcy środków do usuwania lakierów oferują w związku z tym zwykle usługę obejmującą odbiór środków do usuwania lakieru na bazie wysokowrzących rozpuszczalników oraz ich regenerację. Użytkownik następnie otrzymuje z powrotem zregenerowany rozpuszczalnik do usuwania lakieru, dzięki czemu powstaje zamknięty obieg. Innym ważnym kryterium dla użytkowników instalacji do usuwania lakieru jest trwałość kąpieli. W celu zminimalizowania zużycia środków do usuwania lakieru należy regularnie odszlamowywać kąpiele. Dla kąpieli bazujących na rozpuszczalnikach można nabyć nowoczesne moduły filtrowe, które są wyprodukowane w taki sposób, iż można bez problemu uzyskać pozwolenia na transport drogowy substancji niebezpiecznych. Zapełnione filtry są u użytkownika wymieniane na puste, odbierane i opróżniane u dostawcy chemikaliów. Szlam z filtrów zawiera rozpuszczalniki, dlatego firma Foster Chemicals poddaje go obróbce w swojej instalacji do destylacji. Tego rodzaju obróbce mogą być poddawane także bardzo gęste szlamy. Usuwanie lakieru za pomocą środków chemicznych należy do jednej z najbardziej skutecznych metod odzysku wadliwie pomalowanych detali. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów istnieje możliwość kompleksowej obsługi każdego klienta, zaczynając od doboru i dostawy samego środka do istniejącego już układu usuwania lakieru, poprzez dostawę urządzeń do prowadzenia procesu w tym również układu filtracji kończąc na odbiorze zużytych kąpieli określonego typu środków.
Usuwanie lakieru z felg aluminiowych w urządzeniu natryskowym.
Coraz więcej firm jest zainteresowanych czy to usuwaniem lakieru we własnej firmie czy też zleceniem tej usługi na zewnątrz. Chemiczne usuwanie lakieru jest procesem bardzo znanym w wielu krajach europejskich zaś na rynku polskim jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia.
Sławomir Kuciński
Foster Chemia Polska
info@fosterchemia.pl
Komentarze (0)