• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 4

    - wodne preparaty alkaliczne, oparte głównie na wodorotlenku sodu i potasu, ale także na wodorotlenku wapnia i magnezu; wymagają podgrzewania, często aż do temperatury ok. 80 st. C.

    - preparaty wodno-rozpuszczalnikowe, zawierające różne typy rozpuszczalników organicznych oraz składniki alkaliczne, głównie wodorotlenek sodu i potasu. Wymagają podgrzewania, zwykle do temperatury ok. 50 st. C, a często wyższej.

    - preparaty wodno-rozpuszczalnikowe, zwane skrótowo SARA (selective adhesion release agents), zawierające rozpuszczalniki organiczne, kwasy oraz nadtlenek wodoru; tworzą emulsję, która składa się z fazy niepolarnej zemulgowanej w fazie polarnej. Faza niepolarna jest mieszaniną rozpuszczalników, które nie są rozpuszczalne w wodzie ani się z nią nie mieszają. Fazę polarną tworzy głównie woda dejonizowana, zawierająca także inne polarne cząsteczki. Efektywność działania tego typu preparatów związana jest z tworzeniem się fazy gazowej na granicy faz podłoże-powłoka i na przejściowym wzroście ciśnienia, umożliwiającym oderwanie powłoki od podłoża. Jest to nowy rodzaj preparatów, jednak ich zastosowanie jest ciągle w fazie wstępnych badań przemysłowych.

    Krótka charakterystyka Remosoli 300

    700tba.jpg

    Preparaty oparte na rozpuszczalnikach organicznych

    Skuteczność preparatu jest bardzo ważnym parametrem, decydującym o jego zastosowaniu. Ogólnie mówiąc, efektywność działania preparatów do usuwania powłok malarskich zależy od skuteczności pokonania sił adhezji między powłoką malarską a podłożem, jak również sił kohezji w powłoce. Działania te z kolei uzależnione są od szybkości dyfuzji preparatu przez powłokę. Proces dyfuzji jest jednak skomplikowany i zależy w dużej mierze od wielkości, polarności i kształtu molekuł związków, wchodzących w skład preparatu. Uważa się, że rozpuszczalniki, charakteryzujące się wyższą polarnością i niskim ciężarem molekularnym, są bardziej agresywne. Należy jednak mieć świadomość, że jeszcze bardzo wiele czynników decyduje o skuteczności preparatu.

    700qa1.jpg

    Fot. 1. Działanie Remosolu 300/2K na powłokę proszkową epoksydową.

    700qa2.jpg

    Fot. 2. Kątownik aluminiowy pomalowany farbą proszkową poliestrową - po zanurzeniu w Remosolu 300/2K.

    Preparaty rozpuszczalnikowe do usuwania powłok malarskich są preparatami wieloskładnikowymi, zawierającymi zwykle następujące rodzaje związków chemicznych:

    - rozpuszczalniki organiczne,

    - aktywatory,

    - środki opóźniające proces parowania rozpuszczalników,

    - inhibitory korozji,

    - środki zagęszczające (dotyczy preparatów przeznaczonych do nakładania pędzlem).