• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 3 z 4

    Z wieloletnich doświadczeń przemysłowych wynika, że najszersze zastosowanie praktyczne znalazły preparaty oparte na chlorowanych węglowodorach alifatycznych, zwłaszcza na chlorku metylenu. Testowane przez liczne ośrodki naukowe na świecie, w tym przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA), zamienniki chlorku metylenu były nie tylko mniej skuteczne, ale także albo palne, albo niszczące warstwę ozonową, albo bardzo drogie (chlorek metylenu jest rozpuszczalnikiem niepalnym i nie niszczy warstwy ozonowej).

    Sprawdzone na rynku preparaty do usuwania powłok malarskich

    Szerokie zastosowanie w przemyśle znalazły preparaty rozpuszczalnikowe wytwarzane w firmie IMPUREX pod nazwą Remosole 300. W podstawowej produkcji są trzy rodzaje tych preparatów: Remosol 300/2K, Remosol 300/5 i Remosol 300, przy czym istnieje możliwość modyfikacji składu tych preparatów dla potrzeb indywidualnego odbiorcy (np. dla potrzeb zakładów wojskowych produkowany jest Remosol 300/6K).

    Zalety technologiczne tych preparatów są następujące:

    - czas potrzebny do usunięcia powłoki malarskiej jest bardzo krótki,

    - proces przebiega bez podgrzewania,

    - usuwana powłoka z farb proszkowych ma postać płatów lub łusek, a nie szlamu, który często wytwarza się podczas usuwania powłok metodą ługowania.

    Preparaty stosowane są jako koncentraty, w temperaturze otoczenia. Przeznaczone są do usuwania różnych typów powłok malarskich (także graffiti), naniesionych na różne podłoża. W tablicy na poprzedniej stronie przedstawiona jest charakterystyka Remosoli 300. Najbardziej uniwersalnym, skutecznym i ekonomicznym preparatem, stosowanym w wielu lakierniach proszkowych, jest Remosol 300/2K. Na fot. 1 przedstawiono działanie Remosolu 300/2K na powłokę proszkową epoksydową. Początkowo następuje spęcznienie powłoki, a następnie obserwuje się całkowite odstawanie powłoki od podłoża. Łączny czas działania preparatu wyniósł 2 min. Powłokę taką łatwo jest usunąć mechanicznie (np. pędzlem, szczotką, strumieniem wody itp.).

    Na fot. 2 pokazano działanie Remosolu 300/2K na powłokę proszkową poliestrową. Sposób reakcji jest podobny – powłoka odstaje od podłoża. Remosol 300/2K znalazł też szerokie zastosowanie do usuwania farb proszkowych z zawieszek lakierniczych. Na fot. 3 pokazano efekt oczyszczania zawieszek z warstwy farby proszkowej epoksydowej. Proces trwał 5 min.

    700qa3.jpg

    Fot. 3. Zawieszka zanieczyszczona farbą. Zawieszka po zanurzeniu w Remosolu 300/2K.

    W poprzednich numerach „Lakiernictwa Przemysłowego” zamieszczone zostały następujące artykuły z zakresu praktycznych zastosowań chemicznej obróbki metali: