• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(55)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 16 minut

    Strona 5 z 9

    Odpad lakierniczy jest poddawany odwadnianiu do uzyskania postaci szlamu, a następnie suszeniu. Kolejnym procesem jest proszkowanie i w tej postaci szlam lakierniczy dodawany jest do bitumicznych płyt głuszących, które zapewniają wygłuszenie samochodu. Sproszkowany szlam poddaje się granulacji, aby uzyskać ziarna nie większe niż 0,076 mm. Osady zbierane z odpadu poddawane są spopielaniu.

    Produkcja materiału głuszącego na bazie szlamu lakierniczego

    Jedną z technologii jest uzyskanie materiału zawierającego metakrylan metylu i podobne jemu polimery ze szlamu lakierniczego farb akrylowych. Technologia bazuje na podgrzaniu szlamu do 110 st.C pod próżnią w środowisku zasadowym o pH 8-13. Uzyskuje się w ten sposób sproszkowana formę szlamu lakierniczego. Metakrylan metylu jest jednym z najlepszych materiałów litych stosowanych jako ekran odbiciowy. Posiada bardzo wysoką dźwiękoizolacyjność, tłumienność wewnętrzną i właściwości głuszące.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Płyty głuszące składają się ze zmieszania następujących składników:

    - 10-50% pojedynczego składnika lub mieszaniny metakrylanu metylu lub jego homopolimerów,

    - 1-25% wcześniej przygotowanego szlamu lakierniczego pozbawionego rozpuszczalników i wody,

    - 10-60% plastyfikatorów,

    - od 5 do 50% jednego lub większej ilości wypełniaczy.

    Taki materiał ma znakomite właściwości antywibracyjne, chroni przed hałasem, dokładnie pokrywa elementy metalowe, niweluje stukoty mechaniczne, można go stosować jako uszczelki, wypełnienia, łączyć z innymi polimerami dla uzyskania innych ciekawych właściwości. Materiał tego typu można natryskiwać na metal lub rozprowadzać w podgrzaniu na wybrany element czy też w połączeniu z innym materiałem stworzyć kompozyt. Przykładem kompozytu o ciekawych właściwościach może być filc z powyższym materiałem (odpowiednio przygotowaną mieszaniną szlamu lakierniczego) jako wypełniaczem. Filc to materiał powstały przez złączenie ze sobą włókien naturalnych lub sztucznych pod wpływem sprasowania i wysokiego tarcia. Materiał jest spilśniany przez walcowanie, następnie jest igłowany w celu wyciągnięcia włókien. Użycie pary wodnej, środowiska lekko kwaśnego lub zasadowego przyspiesza powstanie wiązań między włóknami. Szlam lakierniczy zawiera pewne domieszki, między innymi NaOH i KOH z procesu odparowania rozpuszczalników. Zatem również on wpływa pozytywnie na proces wiązania. Pomiędzy włókna można zaaplikować do 50 proc. wagowych stworzonej mieszanki. W ten sposób powstaje elastyczny wyrób, który może być użyty jako pokrycie podłogi samochodowej, wyścielenie warsztatowe, podkładki pod meble.

    WYDANIE 5(55)/2008