
Przekształcenie na materiał budowlany
Istnieje kilka możliwości przekształcenia szlamu na materiał budowlany. Może on służyć jako składnik szczeliwa (uszczelniacza) do dachów, jako domieszka do asfaltów, betonu oraz zaprawy murarskiej.
Szczeliwo dachowe
W budownictwie wykorzystywana jest szeroka gama produktów do uszczelniania dachów. Niektóre technologie obejmują nakładanie pap smołowych lub asfaltowych w wielokrotnych warstwach przełożonych żwirem lub farbą na bazie aluminium. Inne konstrukcje bazują na luźno złączonych dachówkach, na przykład metalowych złożonych ze sobą za pomocą spoiwa dachowego – szczeliwa. Obecne metody technologiczne mają zapewniać długowieczność dachu i wysoką odporność na warunki pogodowe. Przy jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne, m.in. przez skażenie VOC. Jeden z amerykańskich patentów w ramach zagospodarowania szlamów polakierniczych obejmuje ich użycie jako komponent w konstrukcjach dachów jako uszczelniacz. Tego typu przedsięwzięcie jest ekonomiczne, przyjazne środowisku, pozwala na łączenie ze sobą różnych substancji i jest bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych.
Gdyby wielkie lakiernie czy fabryki samochodów zdecydowały się na zainstalowanie własnego systemu pozwalającego na spalanie odpadów, energię można by zawracać do procesu lakierowania, natomiast ciepło uzyskane można by zużyć do procesów suszenia czy też ogrzewania.
Metoda budowy dachu obejmująca gospodarkę szlamami opiera się na położeniu pierwszego komponentu zawierającego szlam lakierniczy z dodatkiem elastomeru kopolimeru etylenu i octanu winylu, która jest nakładana na podtrzymującą poliestrową siatkę. Pierwsza warstwa jest następnie suszona przed nałożeniem kolejnej. Następnie na wierzch dodaje się drugą warstwę, mieszaniny uszczelniającej. Podczas suszenia i reakcji wiążących formowany jest kompozyt o wydłużeniu plastycznym ponad 300 proc. i wytrzymałości na rozciąganie większej niż 500 PSI, czyli 3,5 MPa. Lepiszcze to mieszanina osuszonego pozbawionego rozpuszczalników szlamu 25-60 proc., 30 -50 proc. emulsji elastomerowej od 1-15 proc. z włókien celulozowych, papierowych 0 do 5 proc. plastyfikatora, 0-1 proc. środka przeciw spienianiu, 0-1 proc. środka bakteriobójczego oraz stabilizatorów uodporniających na działanie UV od 0 do 0,1 proc. oraz absorbera światła UV 0-0,2 proc. Zawartość VOC wynosi 1g/litr. Materiał może być naniesiony przez rolowanie, malowanie, rozpylanie.