Przed dwoma laty firma Warema Kunststofftechnik postanowiła zainwestować w lakiernię do malowania ciekłego. Celem było stworzenie możliwie wielofunkcyjnej i prostej linii z możliwością jej rozbudowy tak, aby w przyszłości móc wykonywać zadania stawiane przez nowe gałęzie przemysłu.
Grupa Warema, potentat na rynku w zakresie technicznej ochrony przeciwsłonecznej w Europie, produkuje systemy ochrony przeciwsłonecznej do różnych zastosowań. Wachlarz produktów zaczyna się na sztorach, poprzez tekstylne systemy przeciwsłoneczne, a kończy na wewnętrznych systemach zacieniających. Jako samodzielne przedsiębiorstwo w ramach Warema Renkhoff Holding AG firma Warema Kunststofftechnik und Maschinenbau GmbH produkuje zarówno techniczne elementy z tworzyw sztucznych i wysokowartościowe moduły dla własnych systemów przeciwsłonecznych, jak i dla branży samochodowej i medycznej oraz ogólnej budowy maszyn. Istotnym wymogiem zaoferowania planowanych usług na nowych rynkach była budowa nowej lakierni do malowania ciekłego.
Niezbędny robot lakierniczy
Ponieważ niełatwo było zdefiniować produkty, które w przyszłości trzeba będzie lakierować, bardzo istotną sprawą stała się wielostronność nowej linii lakierniczej. Po przeprowadzeniu dokładnych badań i konsultacji z producentami urządzeń szybko stało się jasne, że w rachubę może wchodzić wyłącznie linia wyposażona w roboty lakiernicze. W ramach przeprowadzonej analizy rynku, uwagę firmy Warema zwrócił producent urządzeń i linii lakierniczych, firma b+m surface systems GmbH z Eiterfeld, której to koncept zbudowania kompaktowej lakierni modułowej w pełni przekonał projektantów firmy Warema. Fakt, że firma b+m surface systems GmbH jest również producentem instalowanych systemów lakierniczych, poczynając od systemów zasilania farby, poprzez urządzenia aplikujące, a na robotach lakierniczych kończąc, zadecydował w końcu o decyzji zrealizowania planowanej inwestycji z tą właśnie firmą.
Bazując na różnych założeniach w odniesieniu do późniejszych obiektów lakierniczych, konstrukcja nowej linii malarskiej powinna była umożliwić jak największą wszechstronność tejże. W katalogu wymogów zdefiniowano następujące cechy przyszłej linii:• lakierowanie elementów o różnej geometrii (części 3-wymiarowe) aż do powierzchni 1,6 m² na zawieszkę
• różne procesy lakiernicze i powłoki lakiernicze
• wysoka wydajność dzięki szybkiej zmianie farby
• możliwość produkcji jednostkowej (1-Piece-Flow)
˚ Singiel: w firmie Warema w produkcji jest na razie jeden robot lakierniczy – w przypadku rozbudowy urządzenia planuje się zastosowanie drugiego robota.
Komentarze (0)