Artykuły do studzienek kanalizacyjnych zabezpieczone na lata
Cynkowanie to metoda zabezpieczania antykorozyjnego, która szczególnie ważna jest w przypadku narażenia elementów na trudne warunki atmosferyczne. Firma Metec, produkująca m.in. kosze do studzienek kanalizacyjnych, stosuje właśnie taką technologię.
Spółka Metec z siedzibą w Miłomłynie prowadzi działalność od 1998 roku i od początku związała się z ekologią i ochroną środowiska. Systematycznie poszerza swoją ofertę, jak i jakość produktów. Profesjonalny nadzór nad produkcją oraz cynkownią sprawuje zespół wysokiej klasy fachowców, który pozwala także na realizowanie zamówień specjalnych, skierowanych do najbardziej wymagających klientów. Firma oferuje m.in. całą gamę artykułów do kanalizacji odprowadzającej wody opadowe. To produkty ułatwiające bezawaryjne, proste w obsłudze i ekologiczne utrzymanie systemów kanalizacji burzowej. Są to głównie osadniki, misy, lejki, dekle i kołnierze do standardowych studzienek wykorzystywanych w całej Europie. Szczególnie jesienią, podczas masowego opadania liści, produkty zapobiegają skutecznie zapychaniu studzienek opadowych. Elementy te są cynkowane ogniowo we własnej cynkowni.
Firma Metec produkuje gamę artykułów do do kanalizacji, które są cynkowane ogniowo.
- Jak ważne jest cynkowanie takich detali, które mają stały kontakt z wodą, świadczy chociażby przykład koszy ocynkowanych, które montowane były w studzienkach kanalizacyjnych jeszcze w czasach sprzed II wojny światowej, a które można było spotkać w latach 70. ubiegłego wieku w dobrym stanie, bez większych śladów korozji – mówi Bogusław Różański, kierownik produkcji w firmie Metec.
Przykład dobrze ocynkowanego detalu.
Elementy muszą być odpowiednio przygotowane przed cynkowaniem.
Spółka nie tylko zajmuje się produkcją i cynkowaniem własnych produktów, ale oferuje także usługi w zakresie cynkowania ogniowego. To jedna z najbardziej efektywnych i znanych od dawna metod zabezpieczania stali przed korozją. Polega ona na zanurzeniu specjalnie przygotowanego wyrobu stalowego w kąpieli z ciekłego cynku. Powłoka cynku tworzy się z każdej strony produktu, zaś pomiędzy cynkiem a stalą powstaje warstwa stopu obu metali, która dodatkowo wzmacnia cynkowany wyrób oraz zapobiega odpryskiwaniu cynku.
Detale trafiają do roztopionego cynku o temp. 450 st. C.
Cynkowanie ogniowe to jedna z najbardziej efektywnych i ekologicznych metod zabezpieczania antykorozyjnego.
Produkt przeznaczony do cynkowania musi być najpierw odtłuszczony w kąpieli odtłuszczającej. Jako że konieczne jest uzyskanie metalicznie czystej powierzchni, produkt wędruje do kolejnej kąpieli w roztworze kwasu solnego. To proces trawienia, dzięki któremu otrzymuje się czystą powierzchnię metalu. Potem następuje płukanie i kolejna kąpiel przygotowawcza w topniku, po której następuje suszenie zakończone już nad wanną cynkowniczą. Tak przygotowany przedmiot zanurzany jest następnie w roztopionym cynku o temperaturze ok. 450 st. C. Detal musi się znajdować w ciągłym ruchu, zatrzymanie grozi bowiem spaleniem topnika, a w efekcie do powstania miejsc niepokrytych cynkiem. Wysoka temperatura procesu zapobiega odpryskiwaniu warstwy zabezpieczającej. Jeśli jednak urazy mechaniczne zedrą cynk, to stop żelazowo-cynkowy wciąż będzie zapobiegał rdzewieniu.
- To bardzo krótkie streszczenie kolejnych etapów cynkowania ogniowego, ale powinno pokazać, że nie jest to prosty proces i wymaga od naszej cynkowni wysokich kwalifikacji – dodaje B. Różański.Grzegorz Petka
Fot. Julian Ciesielski
Komentarze (0)