
Warto odnowić stare powierzchnie drewniane na zewnątrz. Fot. DREWNOCHRON
Po tym procesie należy szlifowaną powierzchnię dokładnie odpylić, na przykład za pomocą wilgotnej ściereczki. W razie wystąpienia ubytków czy pęknięć powinniśmy zastosować szpachlówkę w kolorze odpowiednim do koloru drewna. Gdy mamy już odpowiednio przygotowaną powierzchnię, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest nakładanie nowej powłoki. Zdarza się, że starej powłoki albo przebarwień drewna nie można w pełni usunąć. Zalecane jest wtedy krycie takim samym kolorem lub ciemniejszym. Jaśniejszy kolor spowoduje powstanie plam, które w znacznym stopniu zepsują efekt wizualny.
Renowacja przy pomocy Drewnochron Impregnat i Drewnochron Lakierobejca Super. Fot. DREWNOCHRON
Odnawianie drewnianych elementów zewnętrznych
O ile różnice w przygotowaniu nie są duże, tak kolejne czynności diametralnie różnią się w zależności od tego, jakie powierzchnie odnawiamy - zewnętrzne czy wewnętrzne. W przypadku malowania zewnętrznego konieczne jest stosowanie przynajmniej jednej warstwy wyrobów kolorowych (choćby zbliżonych do koloru naturalnego drewna). Tylko w ten sposób skutecznie zapobiegniemy szarzeniu powierzchni pod wpływem światła.- Do odnawiania drewna na zewnątrz, np. płotów, powinniśmy zastosować trzy warstwy zabezpieczające – wyjaśnia Ryszard Plantos z ATM. - Najlepszym podkładem do tego typu powierzchni jest bezbarwny Drewnochron Impregnat Głęboko Penetrujący, wystarczy nałożenie jednej warstwy. Następnie stosujemy dwie warstwy Drewnochronu Impregnatu Kolor, w wybranym odcieniu, odpowiednim dla odnawianej powierzchni. Osobom, którym zależy na łatwiejszym usuwaniu kurzu i zabrudzeń polecam dodatkowo użycie Lakieru Drewnochron, Lakierobejcy Super lub Sigmalife VS marki Sigma.
Natomiast jeśli renowacji wymagają drewniane balustrady bądź podbitka dachowa, dobrym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie ich warstwą Drewnochronu Impregnatu Głęboko Penetrującego, a później dwiema warstwami Lakierobejcy Super lub Lakierobejcy Żelowej. Można skorzystać także z produktów marki Sigma. Eksperci polecają jako bazę podkładową Sigmalive VS, a następnie dwa malowania produktem Sigmalife DS.
Tłuste drewna, takie jak dąb, kasztan czy mahoń bardzo trudno zabezpieczyć standardowymi lakierami. W przypadku tych gatunków pomocne stają się lakiery wodne, takie jak Lakierobejca 2 w 1, Sigmalife VS Acryl i Sigmalife DS Acryl.
Renowacja przy pomocy Dekoral Akrylux. Fot. DEKORAL